Miercuri, 10 Octombrie 2012 - 06:43 PM Aleg.RO: Primaria sectorului 2 primeste in aceste zile cererile pentru acordarea ajutoarelor la incalzirea locuintelor

Puterea de Ciprian Tanase Social Taguri: incalzire, sectorul_2, ajutor Share var addthis_config = { "data_track_clickback": true };

Primaria sectorului 2 primeste in aceste zile cererile pentru acordarea ajutoarelor la incalzirea locuintelor, potrivit OUG 70/2011 .

Familiile si persoanele singure, care utilizeaza pentru incalzirea locuintei gaze naturale sau lemne, carbuni ori combustibili petrolieri, vor beneficia de ajutoare numai daca venitul net lunar pe membru de familie este de cel mult 615 lei.

In cazul energiei termice furnizate in sistem centralizat, venitul net lunar pe membru de familie nu poate depasi 786 lei, iar in cazul persoanei singure - 1.082 lei.

Solicitantii ajutoarelor pentru incalzirea locuintei depun, individual, sau prin asociatiile de proprietari/chiriasi, cererile si declaratiile pe propria raspundere pana cel tarziu la data de 20 noiembrie, pentru a beneficia de sprijin pentru intregul sezon rece.

Referitor la derularea programului de acordare a ajutoarelor, ordonanta stabileste verificarea lunara, prin anchete sociale, pentru 60% din numarul solicitarilor pentru care s-a stabilit dreptul.

Pentru a veni in sprijinul cetatenilor, in vederea simplificarii procesului de evaluare si validare a declaratiilor pe propria raspundere, cererile vor fi insotite de documente justificative cu privire la veniturile realizate de familie sau persoana singura in luna anterioara depunerii cererii, componenta familiei, precum si regimul juridic al locuintei pentru care se solicita ajutorul.

Dupa efectuarea verificarilor la domiciliu, in cazul constatarii de nereguli cu privire la stabilirea dreptului - venituri sau numar de membri de familie eronate, bunuri nedeclarate etc., legea dispune aplicarea de sanctiuni, in functie de situatie.

Pentru declararea de informatii incomplete sau care nu corespund realitatii vor fi luate masurile legale cu privire la modificarea cuantumului sau incetarea ajutorului, recuperarea sumelor necuvenite.

Totodata, se vor aplica amenzi si vor fi sesizate organele de urmarire penala.

Ajutoarele se acorda pe baza cererii si declaratiei pe propria raspundere si acte doveditoare privind situatia socio-economica a solicitantilor, iar formularele se pot ridica de la sediul DGASPC Sector 2 sau al Primariei Sectorului 2.

Formularele completate se depun la sediile Serviciilor de Asistenta Sociala ale DGASPC Sector 2 in a caror zona teritoriala se afla domiciliul sau resedinta (SAS Baicului - Str. Heliade intre Vii nr. 36, SAS Pantelimon - Sos. Iancului nr. 59, bl. 101, SAS Glinka - Str. M.I.Glinka nr. 7, SAS Masina de Paine - Str. Masina de Paine nr. 65), la sediul institutiei din Str. Olari nr. 11-13, precum si la sediul Primariei Sectorului 2 din Str. Chiristigii nr. 11-13.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Primaria sectorului 2 primeste in aceste zile cererile pentru acordarea ajutoarelor la incalzirea locuintelor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii