Marți, 28 August 2012 - 06:13 AM Aleg.RO: Drumuri si Poduri SA Galati, resuscitata din bani publici

romanialibera Consiliul Judetului (CJ) Galati este garantul afacerilor pagu-boase, socie-ta-tile sale, regia Dru-muri si Poduri SA si societatea de proiectari Consproiect SA, fiind doua \'gauri negre" subventionate de la bugetul consiliului . Dupa ce, anul trecut, Consproiect SA fusese executata de catre Fisc, care a scos la licitatie spatiile unor birouri, acum CJ Galati a alocat 15 miliarde lei vechi pentru evitarea intrarii in faliment a regiei Drumuri si Poduri.Consilierii judeteni au aprobat alocarea acestei sume cu titlul de \'majorare de capital", pentru ca astfel regia sa aiba cu ce sa plateasca furnizorii si salariile restante. Tabara opozitiei a acuzat ca infuzia de capital are conotatii politice, fiind menita sa mentina pe linia de plutire o societate aflata de multi ani in zona de influenta a PSD si condusa catastrofal de directori pusi de acest partid. \'Din analiza pe care am facut-o, constatam ca aceasta societate are pierderi de aproximativ 900.000 de euro. Din punctul de vedere al managementului de la aceasta societate, este un management catastrofal, avand in vedere ca acolo este o continuitate atat a directorului general, cat si a PSD, care duce mai departe si presedintia CJ. Cu acesti bani se doreste sa se achite pe de o parte salariile, pe de alta parte  dato-riile. Acesti bani, 15 miliarde lei vechi, sunt bani publici pe care noi ii bagam intr-o gaura nea-gra", a spus consilierul PDL Ion Stefan.\'In mare masura, im-partasim si eu, si colegii mei opi-niile dumneavoastra", a spus presedintele CJ Galati, Nicolae Bacalbasa (PSD), care a tinut sa mai precizeze ca nici un leu din banii alocati acum nu va fi utilizat pentru plata salariilor. Democrat-liberalii au solicitat ca directorul regiei, Luciano Tudor, vicepresedinte al PSD Galati, sa prezinte un raport de administrare, dar si un plan de masuri pentru rentabilizarea societatii. In legatura cu aceasta solicitare, presedintele CJ, Nicolae Bacalbasa, nu a avut nici un raspuns, dar a precizat ca \'auditul este pe capul lor" si a admis ca, daca situatia economica a societatii va fi in continuare deficitara, aceasta va fi desfiintata. CJ Galati este la a doua infuzie de capital efectuata in acest an la Drumuri si Poduri SA, dupa ce in luna februarie a mai fost efectuata o majorare de capital de 9 miliarde lei vechi. In pofida acestor fonduri alocate, in total de 24 miliarde lei vechi, societatea nu are nici bani de salarii.Management controversatControverse pe tema managementului acestei regii a consiliului judetului au mai avut loc in februarie, cand, pe fondul crizei provocate de blocarea intre zapezi a zeci de localitati galatene, conducerea CJ a descoperit ca sistematic, conducerea Drumuri si Poduri a inaintat la plata deconturi umflate pentru prestatii fictive. Spre exemplu, a cerut 110 milioane de lei vechi pentru deszapezirea efectuata cu un autocamion cu lama, utilaj fictiv din moment ce nu apare in raportarile ISU. Tot atunci a iesit la iveala si faptul ca regia condusa de Luciano Tudor achizitioneaza nisipul antiderapant de la Dicaro Construct SRL Tecuci, firma nasilor sai, Rodica si Dan Cristian Sava. \'Firma Dicaro Construct, prin administratorii sai, lucreaza cu Drumuri si Poduri S.A. din 1998. Pretul dat de aceasta societate pentru nisipul derapant este cel mai mic din acest an. Alt atu este ca plata se face intre 90 si 120 de zile", a explicat atunci Tudor.Director vizat de o ancheta a ANAFDirectorul Drumuri si Poduri S.A., Luciano Tudor, este implicat, in calitate de fost administrator al fabricii de mobila Mobimod SA Tecuci, intr-un caz de evaziune fiscala in valoare de 20 milioane euro, anchetat de ANAF. In acel dosar este vorba de returnari ilegale de TVA, pentru tranzactii fictive.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Drumuri si Poduri SA Galati, resuscitata din bani publici | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii