Marți, 21 August 2012 - 06:26 AM Aleg.RO: Fiul prim-vicepresedintelui PDL Mihai Stanisoara, exclus din Consiliul Local Drobeta Turnul Severin

romanialibera Fiul prim-vicepresedintelui PDL Mihai Stanisoara, Andrei Stanisoara, a fost exclus, luni, din Consiliul Local al municipiului Drobeta Turnu Severin, anuntul fiind facut de catre prefectul de Mehedinti, Nicolae Draghia, dupa ce s-a constatat ca acesta este in stare de incompatibilitate .  Prefectul de Mehedinti, Nicolae Draghia a anuntat, luni, intr-o conferinta de presa, ca a semnat ordinul de demitere din functia de consilier local a lui Andrei Stanisoara, acesta fiind intocmit in baza unui referat al Primariei Drobeta Turnu Severin, in care se arata ca firma la care mama lui Andrei Stanisoara, Codruta Stanisoara, este asociat unic are in derulare un contract in participatiune cu Primaria Drobeta Turnu Severin, fapt ce incalca prevederile Legii 161/2003, actualizata privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, transmite corespondentul MEDIAFAX."In baza acestui certificat constatator am emis Ordinul 291 prin care se constata incetarea de drept a mandatului de consilier local a domnului Stanisoara Andrei din cadrul Consiliului Local al municipiului Dr. Tr. Severin", a spus prefectul.Contractul de asociere prin participatiune dintre Primaria municipiului Drobeta Turnu Severin si firma Terra Sat Severin SRL, al carei asociat unic este Codruta Stanisoara, a fost semnat in februarie 2010 si prevede construirea un centru cultural multimedia pe un teren concesionat de Primarie.Andrei Stanisoara a declarat, luni, ca decizia prefectului nu i-a fost comunicata si spune ca are conotatii politice."Consider ca decizia de astazi are la baza un substrat politic. Am inteles ca maine o sa primesc ordinul si, pe aceasta cale, va anunt ca vreau sa-l atac in instanta. Am incredere in justitie si o sa vedem ce se va intampla", a declarat Andrei Stanisoara.Andrei Stanisoara a fost ales consilier local pe listele Partidului Democrat Liberal la scrutinul din iulie 2012.

(737 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Fiul prim-vicepresedintelui PDL Mihai Stanisoara, exclus din Consiliul Local Drobeta Turnul Severin | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii