Miercuri, 08 August 2012 - 06:27 AM Aleg.RO: Crin Antonescu: Basescu impune interpretari CCR

adevarul Inceputul saptamanii a fost marcat de o serie de schimbari, atat la nivelul Guvernului, cat si in cadrul Administratiei prezidentiale . Luni, premierul Victor Ponta s-a vazut nevoit sa-si realcatuiasca echipa guvernamentala. Oficializarea noilor ministri s-a incheiat la Palatul Cotroceni odata cu ceremonia de depunere a juramantului. In cadrul festivitatilor, presedintele interimar Crin Antonescu si-a continuat tirul de acuze la adresa presedintelui suspendat Traian Basescu.

?Persoana respectiva, careia evident i se acorda toata atentia mediatica si poate nu numai, procedeaza inadmisibil - insulte, amenintari, incercari de intimidare la adresa Curtii Constitutionale, la adresa membrilor Guvernului, la adresa institutiilor si oamenilor care au calitatea oficiala in statul roman de a actiona si de a raspunde Curtii Constitutionale", a spus Antonescu.

?Este un mesaj care ni se da si li se da cetatenilor romani in fiecare seara. Nu conteaza legea. ?Eu?, adica domnul acela, ?eu spun Parchetului pe cine sa cheme maine, eu spun Curtii Constitutionale ce trebuie sa ceara si ce nu, eu amenint primarii, chestorii, ministrii cu puscaria?", si-a continuat seria acuzelor presedintele interimar. Discursul presedintelui interimar nu a ocolit nici demersul Curtii Constitutionale(CCR) de a solicita Guvernului listele electorale in baza carora s-a desfasurat referendumul. Presedintele interimar al Romaniei are convingerea ca proaspatul ministru de Interne si ministrul delegat pentru Administratie ?vor raspunde exact la ceea ce Curtea Constitutionala a cerut".

?Referendumul s-a desfasurat. Cetatenii Romaniei au dat un verdict politic cat se poate de lipsit de echivoc, un verdict politic categoric, coplesitor. Suntem cu totii in asteptarea unui verdict juridic si, in vederea acestui verdict juridic, MAI, Guvernul in ansamblul sau are de dat raspuns unor cereri pe care instanta cea mai inalta in aceasta materie le-a formulat foarte clar", a spus Antonescu. Seria schimbarilor si-a consumat un nou episod ieri, de aceasta data la nivelul Administratiei prezidentiale. Presedintele interimar, Crin Antonescu, si-a creionat noua echipa de consilieri. Primii cooptati au fost Gheorghe Rotaru, numit in functia de consilier prezidential pentru securitate nationala, si Vasile Enache, care va ocupa postul de consilier la Cancelaria presedintelui.

Cine sunt noii consilieri ai lui antonescu

Gheorghe Rotaru, in varsta de 64 de ani, este general in rezerva si a fost, in perioada 1996-1999, reprezentant militar la NATO, iar in perioada 1999-2005, seful Directiei Generale de Informatii a Armatei. Din noiembrie 2006 si pana in 4 mai 2012 a fost consilier al ministrului Apararii.

Tot in cadrul MApN a lucrat si Vasile Enache (57 de ani). Acesta noteaza in CV ca in prezent este director in cadrul Guvernului, insa nu precizeaza structura in care ocupa aceasta functie. In acelasi timp, Enache mentioneaza ca are o vechime la locul de munca de ?35 de ani, 3 luni si 10 zile".

Totodata, politologul Daniel Barbu a fost numit consilier prezidential pentru analiza politica. Barbu a mai fost consilier de stat in timpul mandatului lui Emil Constantinescu, intre 1997 si 1998, iar in 2000 a primit Ordinul National ?Steaua Romaniei" in grad de ofiter pentru activitatea in invatamantul superior.

In functia de consilier prezidential la Departamentul pentru Relatia cu Autoritatile Publice si Societatea Civila a fost numit Radu Zlati, profesor la Liceul ?Regele Ferdinand" din Sighetu Marmatiei.

"?Eu?, adica domnul acela, ?eu spun Parchetului pe cine sa cheme, eu spun Curtii Constitutionale ce trebuie sa ceara si ce nu, eu amenint primarii, chestorii, ministrii cu puscaria?.''
Crin Antonescu presedinte interimar  al Romaniei

demitere

Presedintele interimar, Crin Antonescu, i-a demis vineri pe consilierii presedintelui suspendat Traian Basescu, printre care Iulian Chifu, Iulian Fota, Cristian Diaconescu, Bogdan Dragoi si Bogdan Manoiu.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Crin Antonescu: Basescu impune interpretari CCR | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii