Joi, 02 August 2012 - 05:59 AM Aleg.RO: Primaria Cluj-Napoca demareaza constructia pistelor pentru biciclisti, proiect de 12 mil. lei

ziarulfinanciar Autor: Laurentiu Cotu 01 .08.2012

Asocierea dintre companiile Viacor Engineering din Bucuresti si Rico din Constanta va realiza reteaua de statii self-service pentru inchirierea de biciclete din Cluj, valoarea investitiei fiind de circa 12 mil. lei (3 mil. euro). Beneficiarul acestui proiect este muncipalitatea Cluj-Napoca, investitia fiind sustinuta din fonduri europene.

Contractul de executie pentru investitia de bike-sharing va fi semnat maine intre primara Cluj-Napoca in colaborare cu primariile din Floresti si Apahida si reprezentantii companiilor Viacor Engineering si Rico.
Investitia vizeaza realizarea unei retele de statii self-service pentru inchirierea de biciclete pe traseul Floresti-Cluj-Napoca-Apahida. Astfel, Clujul va avea 50 de statii pentru inchirierea de biciclete (43 in municipiu Cluj-Napoca, 4 in localitatea Floresti, si 3 in localitatea Apahida), pe o distanta de 27 km. Totodata, proiectul presupune achizitionarea unui numar de 540 de biciclete, termenul de finalizare al lucrarilor fiind de 12 luni.

Compania Rico din Constanta, care se ocupa de realizarea pistei de biciclete din Cluj, a inregistrat anul trecut o cifra de afaceri de 54,6 mil. lei (13 mil. euro), iar asociata ei in acest proiect, compania Viacor Engineering din Bucuresti, o cifra de afaceri de 5,4 mil. lei (1,3 mil. euro), potrivit sitelui Ministerului Finantelor Publice.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Primaria Cluj-Napoca demareaza constructia pistelor pentru biciclisti, proiect de 12 mil. lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii