Vineri, 15 Aprilie 2011 - 05:59 AM Aleg.RO: Un senator PSD a incheiat ilegal contracte cu 12 primarii

romanialibera Senatorul PSD, Adrian Tutuianu, a incheiat contracte de consultanta cu 12 primarii de comune din colegiul sau, dar afirma ca sumele sunt mici si ca primarii au apelat la el pentru ca nu au juristi, informeaza HotNews .Adrian Tutuianu (senator-PSD) sustinea in declaratia de interese depusa in noiembrie 2010 ca societatea civila de avocatura Tutuianu, Stan si Asociatii are in derulare 14 contracte de asistenta juridica cu institutii ale statului. 12 contracte au fost incheiate cu primarii din judetul Dambovita.In declaratia de interese, la patru dintre cele 12 contracte se mentioneaza ca este vorba de asistenta juridica pentru procese. La restul contractelor nu se specifica pentru ce a fost acordata asistenta juridica.'Sunt multe litigii pentru anularea unor Hotarari de Guvern. Unele primarii nu au destui consilieri juridici sau fiind la o departare mare de instante au apelat la mine', declara senatorul.Alte doua contracte au fost incheiate cu Agentia pentru Dezvoltare Sud-Muntenia (4000 lei/luna) si Asociatia pentru cooperare transfrontaliera Romania-Bulgaria (1200 euro).Senatorul PSD nu a precizat in declaratia de interese modul in care au fost contractate serviciile cabinetului sau de avocatura dar spune ca 13 din cele 14 contracte au fost incheiate fara licitatie."Nu sunt sume mari, astfel ca legislatia nu prevede organizarea de licitatii pentru asemenea contracte", spune Tutuianu.Din cele 12 primarii de comune 11 sunt conduse de primari PSD si una de un primar PDL. Senatorul Tutuianu a incercat sa intermedieze primarilor intalniri cu reprezentantii unor firme de consultanta si ai Agentiei de Dezvoltare Regionala Sud Muntenia pentru a obtine fonduri europene."Am considerat ca este o problematica de interes si in multe cazuri foarte multi dintre destinatarii fondurilor europene nu cunosc care sunt programele si care sunt posibilitatile de accesare. Nu exista nici un alt inters', sustine Tutuianu.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Un senator PSD a incheiat ilegal contracte cu 12 primarii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii