Miercuri, 06 Aprilie 2011 - 06:20 AM Aleg.RO: ICCJ a decis eliberarea sub control judiciar a senatorului Catalin Voicu

Cotidianul Senatorul Catalin Voicu ar putea fi judecat in libertate, dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a admis cererea de eliberare provizorie sub control judiciar formulata de avocatii acestuia . Decizia poate fi atacata cu recurs la Completul de cinci judecatori al ICCJ de catre procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), Catalin Voicu urmand sa ramana in arest preventiv pana la judecarea recursului. Aparatorii lui Catalin Voicu au invocat, luni seara, faptul ca cei mai importanti martori din acest dosar au fost audiati, clientul lor nemaiputand influenta depozitiile acestora. Catalin Voicu se afla in arest preventiv de peste un an de zile, respectiv din 30 martie 2010, perioada in care a formulat lunar cereri de eliberare provizorie sub control judiciar sau cereri de revocare a masurii arestarii preventive. ICCJ a mai decis si admiterea cererii omului de afaceri Costel Casuneanu de ridicare a interdictiei de a parasi tara, insa hotararea poate fi atacata cu recurs de procurorii anticoruptie. In acest dosar au fost audiati inculpatii - senatorul Catalin Voicu, judecatorul Florin Costiniu si oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic - cat si o serie de martori precum presupusul fin al lui Voicu, Radu Dan Floarea, omul de afaceri Nicolae Ungureanu, cele trei judecatoare ale ICCJ care au judecat dosarul lui Casuneanu, fostul grefier sef al Sectiei civile a ICCJ, fostul ofiter SIE Adrian Isac, avocatii Cezar Bivolaru, fost asociat al lui Catalin Voicu, si Horia Bora, consilier juridic la firmele lui Costel Casuneanu, precum si patronul localului "Select", Liviu Capota. Pe 21 mai 2010, procurorii DNA au dispus trimiterea in judecata, in stare de arest preventiv, a senatorului Catalin Voicu. In acelasi dosar, au fost trimisi in judecata Florin Costiniu, fost presedinte al Sectiei civile si de proprietate intelectuala din Inalta Curte de Casatie si Justitie, pentru complicitate la trafic de influenta, omul de afaceri Costel Casuneanu, asociat la SC PA&CO International SRL Bacau, pentru cumparare de influenta, in forma continuata, si Marius Locic, administrator al SC Locic Imobiliare SRL, pentru cumparare de influenta, fals in inscrisuri sub semnatura privata in legatura cu fapte de coruptie, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii in legatura cu fapte de coruptie, toate in forma continuata.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

ICCJ a decis eliberarea sub control judiciar a senatorului Catalin Voicu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii