Vineri, 29 Aprilie 2005 - 11:16 AM Aleg.RO: Aliatii si-au adus "un italian" pentru schimbarea presedintelui Camerei

Publicat de: Bogdan COSTACHE

adevarul Alianta DA poarta batalii grele pentru a reusi sa-l inlature pe Adrian Nastase de la sefia Camerei Deputatilor, prin modificarea Regulamentului de organizare si functionare a forului legislativ. Ca sa-si asigure victoria, liberalii si democratii lucreaza pe doua fronturi - in Comisia juridica si in cea pentru Regulament, negociindu-si la sange sustinerea PUR, a UDMR si a minoritatilor nationale. Alianta a obtinut, miercuri, o amanare a dezbaterilor pe acest subiect, pentru a-si lasa loc de manevra. Deocamdata, eforturile PNL-PD se concentreaza asupra situatiei incomode de la juridica, acolo unde opozitia PSD+PPRM se pare ca beneficiaza si de ajutorul tacit al deputatei minoritatii macedonene, Liana Dumitrescu, mai apropiata de pesedisti decat de Alianta. Pentru a echilibra fortele, liberalii au pus la cale o miscare strategica, menita sa le asigure punctul decisiv pentru a putea trece un amendament care sa permita revocarea presedintelui Camerei cu votul majoritatii deputatilor. Astfel, la ultima sedinta a Biroului Permanent, grupul minoritatilor nationale, convins de Alianta D.A., a cerut trecerea deputatului Mircea Grosaru, exponent al Asociatiei Italienilor din Romania, de la Comisia de administratie publica la cea juridica. Pentru acest lucru, PNL si PD au negociat cu UDMR, care mai avea dreptul, conform algoritmului politic, la un loc in juridica. UDMR a fost convinsa sa cedeze locul grupului Minoritatilor. Mutarea ii va plasa pe adversarii lui Adrian Nastase cu un pas inaintea sustinatorilor lui. Pesedistii si-au intarit mai de mult "contingentul" de juristi, aducandu-i in comisie pe deputatii Elena Adomnicai (in februarie) si Victor Ponta (in luna martie). Pesedistii au apelat, pana acum, si la alte artificii procedurale pentru a impiedica dezbaterea documentului la Comisie. In urma cu o saptamana, liderii PSD din Camera au mobilizat mai multi deputati care nu aveau nici o calificare juridica si i-au adus la sedinta pentru a-i inlocui pe titularii absenti si pentru a evita astfel un vot potrivnic pe Regulament. Gestul respectiv a reusit sa-i bage in ceata pana si pe pesedisti, care, la un moment dat, nu mai stiau pe cine au venit sa inlocuiasca, doi dintre ei invocand numele aceluiasi absent. In orice caz, votul lui Grosaru in favoarea amendamentului de schimbare a presdintelui Camerei - de care PNL este foarte sigur - va cantari foarte mult, avand in vedere configuratia actuala a Comisiei juridice. Opozitia PSD+PPRM are aici 11 reprezentanti din cei 23 de membri, iar votul Lianei Dumitrescu i-ar asigura majoritatea. De cealalta parte, Alianta D.A. este reprezentata doar de opt deputati, insa se bazeaza pe sustinerea singurului membru al UDMR, pe cea a celor doi umanisti si, mai nou, pe cea a "italianului" Mircea Grosaru. Chiar si in aceste conditii, balanta de forte este perfect echilibrata - 12 la 12. Diferenta poate fi facuta numai prin votul presedintelui Comisiei, Sergiu Andon (PUR-SL), a carui optiune cantareste dublu, conform prevederilor regulamentare. Acesta din urma, insa, nu si-a facut publica, pana in prezent, decizia, lasand sa se inteleaga ca va vota in functie de argumentele fiecarei parti. Mircea Grosaru, presedintele Asociatiei Italienilor din Romania, este, la baza, profesor de matematica, dar detine si o diploma de licenta a Facultatii de Drept, din anul 2000. In 1974 a absolvit Facultatea de Matematica-Fizica a Universitatii din Bacau, in '82 isi ia licenta la Institutul de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti, in '98 - o Diploma de la Scoala de Studii Superioare in Administratie de la Roma, iar in 2004 termina un masterat in Economie Generala la ASE Bucuresti.

(1156 )

· Adevarul
AdevĂŁrul

· Alte știri de la Bogdan COSTACHE