Joi, 17 Februarie 2011 - 06:23 AM Aleg.RO: Validarea unui membru al CSM, impiedicata prin chiulul alesilor

cronicaromana Sedinta plenului Senatului a fost suspendata, ieri, din lipsa de cvorum, dupa ce o parte dintre senatorii puterii au parasit sala, impiedicand astfel validarea reprezentantului societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii - Corina Dumitrescu .Liderul senatorilor PDL, Cristian Radulescu, a solicitat, inca de la inceputul sedintei, scoaterea de pe ordinea de zi a punctului 5 - validarea reprezentantului societatii civile in CSM ca urmare a deciziei Curtii Constitutionale a Romaniei. Propunerea a fost respinsa, insa, de plen, cu 47 de voturi impotriva si 43 de voturi pentru. Varianta parasirii lucrarilor a fost “sugerata” reprezentantilor puterii de liderul senatorilor PNL, Puiu Hasotti, care le-a spus acestora ca, pentru a amana acest punct, fie boicoteaza lucrarile, fie raman in sala si boicoteaza votul, insa in acest caz “ar putea avea surprize”.
Ca urmare, Radulescu a solicitat o pauza de consultari pentru liderii de grup ca sa “mediteze asupra propunerilor lui Hasotti”. Pauza de consultari nu a mai avut loc, liderul senatorilor social-democrati, Ilie Sarbu, subliniind ca, in pofida insistentelor sale catre cei de la putere de a discuta subiectul, reprezentantii arcului guvernamental au profitat de ragaz pentru a parasi lucrarile. El a catalogat gestul reprezentantilor puterii drept “o strategie ieftina”, avertizand ca lucrarile Senatului incep sa semene cu activitatea Camerei Deputatilor, aluzie la blocajul in care s-a aflat acest for timp de mai multe luni de zile, anul trecut.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Validarea unui membru al CSM, impiedicata prin chiulul alesilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii