Luni, 25 Aprilie 2005 - 11:53 AM Aleg.RO: Marko Bela a prezentat la Targu Mures bilantul UDMR la 100 de zile de guvernare

Publicat de: Valeriu RUSSU

adevarul La o conferinta de presa, organizata la Targu Mures, in Casa Bernady, Marko Bela a prezentat un bilant la 100 de zile de la intrarea UDMR la guvernare. Au participat la conferinta de presa 19 demnitari UDMR (patru membri ai Guvernului, noua secretari de stat, mai multi sefi de agentii sau de autoritati). Marko Bela a subliniat ca UDMR nu si-a asumat doar o raspundere in domeniile ce privesc direct identitatea nationala. "Noi nu dorim doar "sa facem fata" acestor provocari, ci vrem sa impunem o reala reforma in acele domenii. E important ca suntem prezenti in zone care, in mod tacit, au fost considerate tabu pentru maghiari, respectiv Externele sau Finantele, conducerea Romgaz sau a companiei nationale a uraniului", a spus Marko Bela. Presedintele Uniunii a recunoscut ca aceasta are, actualmente, o pondere fara precedent in structurile executive si decizionale ale tarii, insa considera ca nici restructurarea Guvernului si nici alegerile anticipate nu ar putea avea o influenta negativa asupra pozitiei UDMR in societatea romaneasca. Legat de Legea minoritatilor, Marko Bela considera ca acesta este un proiect extrem de important, care iese in intampinarea nevoilor tuturor comunitatilor minoritare din Romania, oferind posibilitatea reprezentantilor alesi sa participe la luarea deciziilor privind institutiile in limba materna (scolare, religioase si de cultura), in beneficiul intregii societati romanesti. "In ce priveste criticile, acelea au fost luate in considerare atunci cand am initiat dezbateri publice. Alte critici vin din partea unor organizatii, autonumite ca alternative la UDMR, iar eu nu pot concepe un proiect UDMR care sa fie acceptat de acele cateva persoane". Marko a tinut sa sublinieze ca disputele de substanta nu au loc pe directia maghiaro-maghiara, ci in cadrul Guvernului, pe diversele prevederi punctuale ale Legii minoritatilor, cu unele dintre ele partenerii de guvernare ai UDMR nefiind de acord.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Valeriu RUSSU

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Marko Bela a prezentat la Targu Mures bilantul UDMR la 100 de zile de guvernare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii