Miercuri, 04 August 2010 - 05:52 AM Aleg.RO: PSD lucreaza la un program de guvernare

Puterea Sursele noastre ne-au spus  ca toate departamentele din Partidul Social Democrat au inceput sa elaboreze schita unui program de guvernare . Fiecare are obligatia de a pune pe hartie ce ar trebui sa contina acel program din perspectiva domeniului gestionat. Aceste fragmente sunt stranse la Adrian Nastase, presedintele Consiliului National al PSD. Acesta ne-a confirmat stirea, spunand ca si-ar dori ca schita de program de guvernare sa fie gata pana pe 16 octombrie, cand sedinta Consiliului National se va transforma intr-un Congres extraordinar de modificare a statutului partidului. Programul va fi pregatit ca si cum PSD ar participa singur la guvernare, dar poate fi si o platforma de plecare pentru negocierea unei aliante.

?Nastase lucreaza cu departamentele la acest material de ceva vreme. Practic, in cadrul Congresului se va prezenta viziunea partidului asupra modelului de societate?, ne-au explicat surse din conducerea partidului. Chiar daca fostul premier a declarat in mai multe randuri ca nu este interesat sa revina in postura de sef la Palatul Victoria, el si-a luat in serios rolul de ?antrenor? al colegilor sai. Victor Ponta doreste ca planul de masuri coordonat de Adrian Nastase sa identifice PSD in ochii electoratului drept solutia necesara pentru inlocuirea actualei guvernari. Prezentarea materialului ii va aduce si presedintelui Consiliului National beneficii de imagine, el urmand sa fie validat in fata colegilor sai drept un potential candidat pentru functia de premier, in perspectiva castigarii alegerilor din 2012. Printre masurile la care tin social-democratii se numara renuntarea la cota unica si introducerea impozitului progresiv, reducerea TVA la alimentele de baza si acordarea unor facilitati pentru cei care genereaza noi locuri de munca.

Politica de aliante

Social-democratii vor ca in cadrul Congresului sa stabileasca si politica de aliante pe care o vor urma pe baza programului economic prezentat. Adrian Nastase este un partizan al ideii colaborarii cu liberalii, idee sustinuta neoficial si de Victor Ponta. Cu toate acestea, presedintele PSD are un discurs public mai radical, in speranta mobilizarii electoratului social-democrat pentru a se atinge o cota in sondaje cat mai apropiata de 50%. In schimb, reluarea discutiilor cu PDL este exclusa. Victor Ponta a declarat ca este posibil ca o eventuala colaborare cu democrat-liberalii sa fie respinsa prin Statut. Chiar daca nu se va ajunge la o masura atat de drastica, PDL si Traian Basescu reprezinta tinta numarul unu a pesedistilor. In ceea ce priveste alianta cu PC, tot mai multi social-democrati vorbesc deschis despre ruperea aliantei si participarea pe liste separate la alegerile locale si parlamentare din 2012. Congresul extraordinar este vazut si ca o tribuna de la care sa fie difuzate mesajele social-democrate, PSD mizand pe faptul ca in toamna nemultumirea populatiei va creste, iar Guvernul Boc are sanse mari sa fie daramat de motiunea de cenzura pe care o pregatesc. Pesedistii vor milita pentru organizarea alegerilor anticipate, ca singura solutie pentru depasirea crizei politice si economice.

Modificari la Statut

Pentru a arata ca PSD se modernizeaza, pesedistii planuiesc si revizuirea Statutului. In acest moment, fiecare filiala a primit misiunea sa trimita catre centru propunerile pentru modificarea Statutului, centralizarea acestor idei urmand sa fie facuta in urmatoarele doua luni. O disciplina de fier in partid, reducerea numarului membrilor Consiliului National, organizarea unui sistem uninominal de selectare a candidatilor pentru consiliile judetene, o intarire a atributiilor Curtii de Integritate Morala se numara printre propunerile de modificare a Statutului PSD. Vicepresedintele Radu Moldovan ne-a dezvaluit ca se pregateste o schimbare in sistemul de alegere a consilierilor judeteni. ?Spre exemplu, in Bistrita Nasaud sunt 62 de unitati administrative si sunt 30 de locuri de consilieri judeteni. Partidul va face o lista cu 30 de nume si in functie de rezultatul obtinut intr-un colegiu, format din 2-3 comune sau sate, se vor alege consilierii judeteni?, a precizat Moldovan. De asemenea, numarul membrilor Consiliului National urmeaza sa fie redus de la 700 la 300.

Planul lui Geoana

Ostracizat de Victor Ponta la Senat, Mircea Geoana vrea sa arate ca mai are multe de spus in politica. In timp ce Adrian Nastase lucreaza la programul de guvernare al PSD, seful Senatului planuieste elaborarea unui Raport in care sa fie identificate tintele tarii pentru urmatorii zece ani, dar si masurile imediate pentru depasirea crizei economice. In acest sens, Geoana a propus, in parteneriat cu mai multe ONG-uri,  infiintarea Comitetului National pentru Dezvoltare, ca for transpartinic unde sa vina cu propuneri reprezentantii principalelor partide, ai sindicatelor si societatii civile. El sustine ca are sprijinul Bancii Mondiale pentru acest proiect si ca va invita la discutii Guvernul si Presedintia. Victor Ponta ne-a declarat ca nu cunoaste planurile lui Mircea Geoana si ca nici nu il intereseaza.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

PSD lucreaza la un program de guvernare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.71021199226379 seconds.