Joi, 01 Aprilie 2010 - 06:17 AM Aleg.RO: Senatul a aprobat plata TVA la incasarea facturii

7plus

Initiativa legislativa potrivit careia plata TVA catre bugetul de stat se va face la incasarea contravalorii facturii, nu la emitere, ca in prezent, a fost aprobata, ieri, de Senat . Potrivit sustinatorilor, acest proiect de lege ar putea reprezenta o mina de ajutor intinsa societatilor comerciale. ?Credem ca, asa cum in multe tari ale Uniunii Europene plata TVA se face la momentul incasarii sumei facturate, acesta este un stimulent pentru societati. (…)?, a declarat Gyorgy Frunda, unul dintre initiatorii proiectului de lege. Si, intr-adevar, pentru romanii care detin firme, masura este binevenita pentru ca prin aceasta modificare si statul va fi fortat sa ramburseze TVA-ul la timp, nu numai companiile sa fie punctuale la plata. De cealalta parte, Executivul nu este de acord cu initiativa pentru ca s-ar putea genera o evaziune fiscala foarte mare la plata TVA. Suspiciunea guvernantilor va duce, desigur, si la o intensificare a controalelor axate pe evaziune. In plus, tot statul ar putea avea mari dificultati in administrarea unei astfel de metode. Nu in ultimul rind, secretarul de stat in Ministerul Finantelor, Gratiela Iordache, a anuntat ca Guvernul nu sustine aceasta initiativa pentru ca ea ar genera un impact bugetar negativ. Trebuie precizat faptul ca Senatul a fost prima Camera sesizata, decizia finala urmind sa fie luata de Camera Deputatilor. In 22 martie, Senatul a aprobat un proiect legislativ de modificare a Codului Fiscal, care prevede ca TVA sa se plateasca in maximum 30 de zile de la data incasarii facturii.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Senatul a aprobat plata TVA la incasarea facturii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii