Miercuri, 10 Martie 2010 - 05:38 AM Aleg.RO: Sedinta de Guvern cu primarii, la Brasov

Buna ziua Brasov Peste 130 de primari se intalnesc la Brasov pentru discutii cu Guvernul . La sedinta sunt asteptati sa participe premierul Emil Boc si ministrii Sanatatii, Cseke Attila, Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, Dezvoltarii Regionale, Elena Udrea, si Mediului, Laszlo Borbely In perioada 10-12 martie, in Poiana Brasov va avea cea de-a XVII-a Adunare Generala a Asociatiei Oraselor din Romania. La eveniment vor participa peste 130 de primari de localitati urbane mici, care vor dezbate mai multe subiecte printre care consolidarea autonomiei locale factor al dezvoltarii economico-sociale locale, descentralizarea administratiei publice locale bazata pe subsidiaritate si pe capacitatea de exercitare a activitatilor din administratia publica locala prin atribuirea de competente acompaniate de resurse financiare si umane. Vor incerca sa gaseasca si caile care sa conduca la dezvoltari locale ca sursa principala pentru progresul economic si stabilitate sociala in vederea iesirii din criza. La intalnirea din Poiana Brasov sunt asteptati sa participe si prim ministrul Emil Boc, ministrii Sanatatii, Cseke Attila, Administratiei si Internelor, Vasile Blaga si Dezvoltarii Regionale, Elena Udrea, precum si presedintele Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, Szakal Andras, alaturi de mai multi reprezentanti ai conducerii Asociatiei Oraselor din Romania (AOR) si secretari de stat. Premierul va vorbi despre modernizarea Romaniei prin descentralizare patrimoniala, decizionala si financiara, Szakal Andras va explica pozitionarea demnitatii de primar in raport cu activitatea functiei executive, iar ministrii Elena Udrea si Laszlo Borbely vor dezbate subiectul dezvoltarii locale ca sursa principala pentru progres economic si stabilitate sociala. La randul sau, ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, le va vorbi primarilor despre consolidarea autonomiei locale factor al dezvoltarii colectivitatilor locale.

Buna ziua Brasov

Azi: Cea mai citită știre din sursa Buna ziua Brasov:

Sedinta de Guvern cu primarii, la Brasov | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii