Joi, 12 Noiembrie 2009 - 06:06 AM Aleg.RO: Inca un pas spre ridicarea pragului la SIF-uri: Senatul si-a dat OK-ul. SIF-urile au sarit pe Bursa cu 5,2%

ziarulfinanciar Actionarii SIF-urilor au castigat ieri o noua batalie in lupta pentru ridicarea restrictiilor de detinere si vot, in conditiile in care Senatul a acordat ieri votul pozitiv proiectului de lege privind majorarea pragului de detinere de la 1% la 5% . In continuare, proiectul de lege va merge in Camera Deputatilor, acolo unde va primi votul final, urmand ca ultima etapa sa fie promulgarea propriu-zisa a actului legislativ de catre presedintele Romaniei. "Dupa ce proiectul legislativ va trece si de Camera Deputatilor, acesta va fi gata pentru a fi promulgat de catre presedintele Romaniei. Guvernul nu mai are nicio responsabilitate in momentul de fata, punctul sau de vedere fiind deja anexat la proiectul legislativ", spune Ovidiu Marian, senator PD-L si initiatorul proiectului de lege privind pragul de detinere. Initial, proiectul de lege viza eliminarea pragului de detinere la SIF-uri, Comisia de buget-finante din cadrul Senatului cerand insa majorarea pragului la 5% fata de 1%, cat este in prezent, si nu eliminarea acestuia. In noua forma, proiectul a trecut de Comisia juridica si cea pentru buget-finante din Senat. "Cred ca pragul de detinere va trece si de Camera Deputatilor si va fi ridicat la 5%, pentru ca intr-un final acesta sa fie eliminat. Daca dorinta pietei este eliminarea pragului, nu ai ce face altceva decat sa te supui", spune Ovidiu Serdean, broker la IFB Finwest. CNVM a sesizat BVB sa suspende SIF-urile de la tranzactionare Dupa ce Senatul a aprobat majorarea pragului de detinere la 5%, actiunile societatilor de investitii financiare au urcat cu peste 5%, dupa care acestea au inceput sa reduca din avans. Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare s-a simtit obligata sa intervina si sa suspende de la tranzactionare SIF-urile in vederea informarii corecte a actionarilor, dupa ce operatorul de piata nu a luat o masura in acest sens ca urmare a deciziei din Senat. "BVB nu a aplicat dispozitiile art. 111 Sectiunea 6 Capitolul VI Titlu II din Codul Bursei de Valori", se arata in raportul inaintat Bursei de catre reprezentanti CNVM. Dezbaterile din Senat au influentat semnificativ in mai multe randuri evolutia celor cinci societati de investitii financiare pe Bursa. In unele cazuri, dupa anumite stiri cu privire la proiectul senatorilor si deputatilor de eliminare a pragului la SIF-uri, acestea au urcat si cu 15%, limita maxima de variatie, insa operatorul de piata nu a luat nicio masura. De cealalta parte, conducerile SIF-urilor nu au informat actionarii cu privire la deciziile luate in cazul proiectului de modificare a pragului de detinere la SIF-uri, desi companiile listate trebuie sa informeze piata cu privire la factorii care pot influenta semnificativ pretul actiunilor. Este prima data cand SIF-urile sunt suspendate ca urmare a unor decizii cu privire la pragul de detinere discutat de parlamentari. "Faptul ca SIF-urile au fost suspendate la peste jumatate de ora dupa ce toata piata a vazut live dezbaterile din Senat nu face decat sa reconfirme, odata in plus, nivelul de profesionalism al institutiilor abilitate din piata de capital romaneasca, institutii care au tot timpul scuze puerile pentru subdezvoltarea pietei", spune Dumitru Beze, presedintele Asociatiei Investitorilor pe Piata de Capital. Serdean este de parere ca SIF-urile ar fi trebuit sa fie suspendate de la tranzactionare inainte de a se lua o decizie in privinta pragului de detinere, in conditiile in care s-ar fi vrut ca toti investitorii sa aiba acces egal la informatie. SIF-urile au sarit in aer dupa aprobarea din Senat Dupa decizia Senatului, indicele de ansamblu al SIF-urilor, BET-FI, a urcat cu aproape 5,2%, avansul scazand in numai zece minute pana la 4,2%. "In mare parte lumea se astepta la un vot pozitiv. Acest lucru s-a vazut in special pe piata derivatelor de la Sibiu, acolo unde cotatiile derivatelor pe SIF-uri se aflau ieri sub pretul de pe piata spot. Practic lumea a cumparat pe zvon si a vandut pe stire", spune Serdean. La revenirea la tranzactionare, indicele SIF-urilor a urcat puternic, de la un nivel de 4,3% la aproape 6%, cel mai mare avans fiind inregistrat de actiunile SIF Moldova (SIF2). Actiunile societatii au urcat la putin timp dupa reluarea tranzactionarii cu aproape 7%, pe un rulaj de aproape 4 milioane de lei (0,9 milioane de euro).

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Inca un pas spre ridicarea pragului la SIF-uri: Senatul si-a dat OK-ul. SIF-urile au sarit pe Bursa cu 5,2% | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii