Vineri, 06 Noiembrie 2009 - 06:05 AM Aleg.RO: Modificarea pragului la SIF-uri e gata pentru votul in Senat

ziarulfinanciar Raportul Comisiei de buget si finante din Senat asupra proiectului de lege privind modificarea pragului de detinere la SIF-uri (L466/2009) a fost publicat miercuri, 4 noiembrie, pe pagina de internet a Senatului, urmatorul pas fiind dezbaterea si votul asupra proiectului in Senat . Daca votul din Senat va fi favorabil, proiectul merge la Camera Deputatilor, unde pot fi introduse noi amendamente. Raportul Comisiei de buget si finante prevede majorarea pragului de detinere de la 1% la 5%, restul prevederilor actuale ramanand in vigoare, inclusiv aplicarea pragului si grupurilor de persoane care actioneaza in mod concertat sau obligativitatea vanzarii in termen de trei luni de la depasirea pragului a actiunilor detinute in plus. Asta in conditiile in care proiectul de lege initial prevedea eliminarea completa a pragului de detinere. Raportul a fost votat in comisie cu 5 voturi pentru, 3 voturi impotriva si o abtinere. Saptamana trecuta a fost publicat si avizul Comisiei juridice din Senat asupra proiectului de lege, care cuprinde, pe langa amendamentul privind majorarea pragului de la 1% la 5% si doua amendamente noi, respectiv obligativitatea notificarii CNVM de catre persoanele care vor sa preia participatii semnificative in cadrul unei SIF si posibilitatea ca CNVM sa interzica preluarea unei pozitii semnificative de catre un investitor, daca apreciaza ca aceasta ar prejudicia functionarea societatii.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Modificarea pragului la SIF-uri e gata pentru votul in Senat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii