Marți, 18 August 2009 - 05:41 AM Aleg.RO: Reforma în educație, dezbătută de Camera Deputaților

Publicat de: Oana MATEI

AMOS News Camera Deputaților organizează o dezbatere publică referitoare la “Reforma structurală a societății românești. Modernizarea României prin educație”.

La întâlnirea care va avea loc timp de două zile, pe 18 și 19 august, la Palatul Parlamentului, sunt invitați să participe reprezentanți ai autorităților publice, ai partidelor politice care au semnat Pactul pentru Educație, precum și reprezentanți ai sindicatelor, ai asociațiilor părinților, elevilor și ai societății civile.

Premierul Emil Boc a anunțat la începutul lunii că pe data de 2 septembrie Guvernul își va asuma răspunderea în fața Parlamentului pentru o serie de legi necesare reformei structurale a societății românești.

Pactul Național pentru Educație a fost semnat anul trecut de toate partidele politice parlamentare și de 22 de organizații ale societății civile instituționalizate.

Soluțiile pentru creșterea calității, modernizarea și descentralizarea sistemului de învățământ au fost identificate în strategia “Educație și cercetare pentru societatea cunoașterii”, asumată printr-un acord de către toate sindicatele reprezentative din educație.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Oana MATEI

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Reforma în educație, dezbătută de Camera Deputaților | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii