Marți, 18 Ianuarie 2005 - 01:30 PM Aleg.RO: 50 de miliarde de lei au fost investiți de Primăria 6 în modernizarea școlilor

AMOS News In ultimele 6 luni, Primaria Sectorului 6 a investit aproape 50 de miliarde de lei in modernizarea unitatilor de invatamant din sector. La initiativa Primarului Cristian Poteras, Administratia Scolilor Sector 6 a executat in a II a jumatate a anului 2004, in unitatile de invatamant preuniversitar de stat de pe raza Sectorului 6 lucrari menite sa asigure un climat propice desfasurarii
procesului de invatamant.

Astfel, au fost realizate lucrari de igienizare, zugravit, vopsit, montat gresie, faianta, pardoseala, lucrari de reparatie a instalatiilor electrice, de refacere a hidroizolatiei teraselor, montare a tamplariei (PVC sau aluminiu) cu geam termopan, reparatii ale instalatiilor electrice, refacere a platformelor asfaltate, inlocuire a retelei de canalizare si apa, montare a unei centrale termice si reparatii la punct termic, valoarea totala a lucrarilor ridicandu-se la 47,7 miliarde de lei.

Lucrari de igienizare s-au efectuat la 15 de unitati de invatamant, printre care se regasesc Colegiul National "Elena Cuza", Grupul Scolar "Iuliu Maniu", Scoala Generala nr. 176, Gradinita nr. 81 si Cresa "Drumul Taberei".

De asemenea, Primaria Sectorului 6, prin Administratia Scolilor a investit in refacerea hidroizolatiei teraselor la 5 unitati scolare de pe raza sectorului:
Scoala Generala nr. 206, Scoala Generala nr. 279, Scoala Generala nr. 310, Gradinita nr. 87, Cresa nr. 13.

Tot in cea de-a doua jumatate a anului trecut, Primaria Sectorului 6 a montat tamplarie PVC sau aluminiu cu geam termopan la Scoala Generala nr. 59, la Grupul Scolar "C. Kiritescu", Gradinita nr. 94 si la Gradinita nr. 28.

Administratia Scolilor Sector 6 a efectuat lucrari de reparatii la instalatia electrica a Gradinitei nr. 274 in cursul anului trecut, a refacut platformele asfaltate ale Scolii Generale nr. 174 si ale Gradinitei nr. 218 si a inlocuit reteaua de canalizare si apa la Grupul Scolar "I. Maniu"si Gradinita nr. 197.

Din iulie 2004 si pana in prezent, Primaria Sectorului 6 a desfasurat lucrarile de montare a unei centrale termice proprie la Liceul "Marin Preda" si a efectuat
lucrari de reparatie a punctului termic de la Gradinita nr. 197.

"Incercam sa oferim elevilor conditii si dotari dintre cele mai bune, adecvate desfasurarii activitatilor didactice", a declarat Mugur Cristea, directorul
Administratiei Scolilor Sector 6.

Persoanele care doresc sa devina administratori de bloc se pot inscrie la cursuri de specialitate, la Primaria Sectorului 6

In aceste zile, persoanele cu domiciliul in Sectorul 6 care doresc sa devina administratori de bloc se pot inscrie la cursurile de specialitate, organizate de
Primaria Sectorului 6, in colaborare cu Fundatia Actiunea Civica - Centrul de Resurse pentru Asociatiile de Proprietari si Centrul National de Formare Continua pentru Administratia Publica Locala Bucuresti. Sesiunea de cursuri va demara luni, 31 ianuarie 2005.

Cursurile au caracter intensiv si dureaza noua zile, intre orele 8:00 - 16:00. Pot participa persoane ce activeaza in cadrul asociatiilor de proprietari (administrator sau presedinte) sau orice persoana care intentioneaza sa ocupe un astfel de post. Participa lectori din partea Ministerului Administratiei si Internelor, Inspectiei Generale a Muncii, Inspectoratului Teritorial de Munca al Municipiului Bucuresti, Regiilor Apa Nova si RADET Bucuresti.

Inscrierile se fac pe baza buletinului de identitate al solicitantilor, la Biroul Relatii cu Asociatiile de Proprietari din cadrul Primariei Sectorului 6, la parter, camera 50, telefon 224.94.33. Programul cu publicul: luni 9:00 - 17:00, marti, miercuri, joi intre orele 9:00- 19:00 si vineri si sambata, intre
9:00-14:00.

Costul cursului este de 2 milioane de lei, iar plata se face la sediul Fundatiei Civice din Bd. Natiunilor Unite nr. 5.

"Cursurile vin in sprijinul celor care doresc sa se prezinte la examenul de atestare pentru ocuparea postului de administrator imobiliar. Pana in prezent, peste 900 de administratori au luat examenele organizate de Primaria Sectorului 6", a declarat
primarul Cristian Poteras.

· AMOS News
AMOS News