Vineri, 15 Aprilie 2005 - 01:05 PM Aleg.RO: În școlile Sectorului 6 se derulează Proiectul "Ora de cultură"

AMOS News In spiritul bunei colaborari existente intre Primaria Sectorului 6 si Teatrul "Masca", astazi, 15 aprilie, incepand cu orele 14.00, la noul sediu al teatrului, din Bd. Uverturii nr. 70-72, va fi lansat proiectul socio-cultural "ORA DE CULTURA". Acesta urmeaza a se derula in unitatile de invatamant din Sectorul 6, pana la sfarsitul anului scolar 2004-2005.

Proiectul socio-cultural, care a beneficiat de sprijinul financiar si de implicarea directa a Deputatului Rares Manescu, isi propune atat sensibilizarea, cat si educarea si orientarea publicului tanar catre lumea artistica.

Beneficiarii directi ai acestui proiect sunt elevii din unitatile de invatamant ale Sectorului 6 care sunt invitati sa descopere, in timpul orelor de dirigentie, fata nevazuta a teatrului.

"Prin derularea proiectului <ORA DE CULTURA> in scolile din Sectorul 6 ne dorim sa realizam o punte de comunicare intre vitalitatea adolescentina si universul teatral. Totodata, prin acest proiect elevii vor fi implicati in diverse activitati socio-culturale si, cine stie, poate ca astfel vom descoperi si cateva talente artistice", a declarat deputatul Rares Manescu.

Elevii vor fi initiati in "lumea gestului" de catre actorii experimentati in limbajul trupului. De asemenea, tinerii vor putea realiza, impreuna cu actorii, antrenamente, exercitii de respiratie, dans si jonglerii si vor participa la discutii libere in cadrul "orei de cultura".

"Am putut demara astazi acest proiect gratie sustinerii acordate de deputatul Rares Manescu. Este numai un inceput, pentru ca aceasta buna colaborare pe
care o avem cu Teatrul Masca va continua si cu alte proiecte, in beneficiul cetatenilor sectorului nostru", a declarat primarul Cristian Poteras.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

În școlile Sectorului 6 se derulează Proiectul "Ora de cultură" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii