Joi, 05 Martie 2009 - 05:37 AM Aleg.RO: Consiliul Local Sfântu Gheorghe a adoptat proiectul de inițiere a descentralizării Bazei sportive din municipiu

Publicat de: Monica RIZEA

AMOS News Consiliul Local (CL) al municipiului Sfântu Gheorghe a adoptat miercuri o hotărâre de inițiere a trecerii Bazei Sportive din municipiu și a Clubului Sportiv Municipal (CSM) din administrarea Ministerului Tineretului și Sportului (MTS) în cea a administrației locale, transmite corespondentul Informatia.ro (AMOS News).

Consilierii locali din Sfântu Gheorghe au aprobat miercuri un proiect de hotărâre prin care s-a inițiat procesul de preluare a Sălii Sporturilor și a CSM Sfântu Gheorghe de la autoritățile centrale, hotărâre ce vizează procesul de descentralizare a obiectivelor sportive anunțat de ministrul Tineretului și Sportului, Monica Iacob Ridzi.

Baza sportivă ce se dorește a fi trecută în administrarea autorităților locale din Sfântu Gheorghe cuprinde Sala Sporturilor din municipiu, cu 1050 de locuri și anexe, un teren de handbal cu bitum, un cămin sportiv de 71 de locuri, o cantină, două terenuri de fotbal cu gradene, casă de bilete, precum și patru birouri, anexe, magazie și pivniță. În același proiect, s-a prevăzut și preluarea CSM, club ce își desfășoară activitatea la Sala Sporturilor și care este finanțat în prezent prin MTS.

Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, și-a anunțat intenția de a trece la administrația locală întreaga Bază și CSM în urmă cu câtva timp, moment în care au început și controversele pe acest proiect. Astfel, prefectului de Covasna, Codrin Munteanu, i s-a cerut inițierea către MTS a preluării, dar acesta a solicitat ca, înainte de semnarea documentului, să fie realizată o analiză temeinică a implicațiilor financiare ce ar rezulta din acest proces și a viitorului pe care îl va avea CSM, arătând totodată că au apărut zvonuri potrivit cărora asupra terenurilor aferente Bazei planează anumite interese imobiliare.

La inițiativa prefectului , joi va avea loc o dezbatere publică referitoare la transferul Bazei din administrarea MTS în cea a CL Sfântu Gheorghe,  la dezbatere fiind invitați primarul Antal Arpad și conducerea CSM. Întâlnirea are ca scop identificarea soluțiilor „care să răspundă deopotrivă principiului descentralizării administrației publice, dar și asigurării condițiilor optime de desfășurare a activității sportive de performanță”.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Monica RIZEA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Consiliul Local Sfântu Gheorghe a adoptat proiectul de inițiere a descentralizării Bazei sportive din municipiu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii