Miercuri, 13 Aprilie 2005 - 08:22 AM Aleg.RO: Conducerea TVR acuza Comisia de ancheta

Publicat de: Razvan GHEORGHE

ziua Un grup de jurnalisti ai Televiziunii Nationale Romane (TVR) s-au declarat ieri intrigati de modul in care mass-media a oglindit audierile din cadrul Comisiei de ancheta a activitatii SRTV si SRR. Acestia au criticat catalogarile de "aplaudaci", "fani" sau "sustinatori" ai sefului TVR, Valentin Nicolau, cu care i-a etichetat o parte a presei scrise. Totodata, jurnalistii postului public de televiziune si-au manifestat nemultumirea fata de speculatiile "tendentioase" din mass-media care ii transformau in sustinatori ai PSD. Reactia angajatilor TVR vine in contextul in care, realizatoarea Lia Hossu Longin mentionase intr-o scrisoare deschisa adresata ZIUA ca cei 55 de jurnalisti TVR care au solicitat audierea in Parlament au fost convocati, unii chiar prin exercitare de presiuni, pentru a sustine actuala conducere a televiziunii. Membri comisiei au vehiculat chiar si numele "convocatorului", respectiv Titi Dinca, directorul departamentului de programe al TVR. El si-a motivat gestul invocand afirmatiile din mass-media potrivit carora unii membri ai conducerii TVR fac demersuri pentru a ramane in functii cu orice pret. Jurnalistii s-au declarat nemultumiti de maniera in care au decurs pana in prezent lucrarile Comisiei de ancheta. Presedintele sindicatului din TVR, Dumitru Iuga, a apreciat ca deputatii si senatorii din Comisie divagheaza de la problemele "cu adevarat importante" si se lanseaza in discutii periferice, fara relevanta. Unii dintre jurnalisti au apreciat ca audierile reprezinta o "vanatoare de vrajitoare" si au declarat ca totul se face cu un anumit scop: eliminarea lui Valentin Nicolau de la carma TVR. In unanimitate insa, salariatii postului public au pledat pentru schimbarea Legii de functionare a SRTV. Cu alte cuvinte, acestia au fost de parere ca TVR trebuie sa fie o televiziune independenta, desprinsa de sub auspiciile controlului parlamentar. "Daca se accepta controlul parlamentar, avem toate sansele ca si in 2114 sa avem o Comisie similara", a spus Iuga.

Demisie la TVR
Directorul de programe al TVR, Titi Dinca si-a inaintat ieri demisia din fuctie mentionand ca seful Nicolau i-a aprobat cererea de retragere. El si-a justificat decizia afirmand ca, in ultimile doua luni, "au fost colportate in mediile publice si politice, cu insistenta tendentioasa, afirmatii conform carora demersurile intreprinse de unii membri ai conducerii TVR au drept unic scop acela de protejare si pastrare a functiilor de conducere pe care le detin".

Nicolau acuza
Tot ieri, Valentin Nicolau a acuzat conducerea Comisiei de ancheta, intr-un comunicat remis redactiei, de "adoptarea unor practici nedemocratice". Potrivit lui Nicolau, Comisia nu isi clarificase regulamentul de organizare si functionare la momentul in care incepea audierile. De asemenea, el a spus ca nu a primit stenogramele lucrarilor. In opinia presedintelui Comisiei, Raluca Turcan, doleanta lui Nicolau este "bizara" deoarece un cameraman TVR filmeaza desfasurarea audierilor. Pe de alta parte, seful TVR a fost de parere ca unele persoane audiate au adus "acuzatii nefondate" postului public si a criticat "atitudinea jignitoare" a membrilor comisiei. Nicolau a lansat un apel catre Clubul Roman de Presa(CRP) in care solicita Clubului sa analizeze situatia in care se afla TVR.

Directorul departamentului de Stiri, Cristian Nitulescu, a fost audiat ieri in cadrul Comisiei. El a declarat ca nu a existat si nu exista cenzura in TVR si a precizat ca totul e bine si frumos in cadrul televiziunii publice. Declaratia sefului de la Stiri vine in contextul in care toate Rapoartele de tara mentionau ca TVR se confrunta cu problema cenzurii.

In vizor, fostii presedinti
Deputatul independent Lavinia Sandru a anuntat ieri ca a sesizat Birourile permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului in privinta modului "defectuos" in care se desfasoara, in opinia sa, ancheta Comisiei parlamentare privind activitatea SRTV si SRR. Sandru a fost de parere ca audierile ar trebui sa ii vizeze si pe oamenii politici. "Ar trebui sa fie audiat si domnul Razvan Theodorescu, care face parte acum din comisia de ancheta si a fost presedinte al SRTV, si doamna Adriana Saftoiu ar trebui sa vina la audiere si sa nu se mai ascunda in spatele familiei de la Cotroceni. Poate ca atunci se va spulbera indoiala ca vrea sa schimbe pe presedintele SRTV in afara cadrului legal. De ce sa nu vina la audieri domnii Ion Iliescu si Adrian Nastase, precum si Emil Constantinescu despre care s-a recunoscut ca facea jurnalul TVR de la Palatul Cotroceni", a apreciat Lavinia Sandru.

Ziua

· Alte știri de la Razvan GHEORGHE

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Conducerea TVR acuza Comisia de ancheta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii