Luni, 15 Decembrie 2008 - 05:32 AM Aleg.RO: Basescu catre liderii PDL: "viitorul meu mandat depinde de ministrii pe care-i desemnati"

romanialibera Traian Basescu le-a transmis liderilor PDL ca "de ministrii pe care ii veti desemna depinde si rezultatul meu la prezidentiale", informeaza ziare .com.Presedintele Traian Basescu a fost prezent sambata la sedinta PDL de la Clubul Diplomatilor, unde le-a transmis liderilor partidului motivele pentru care trebuie sa guverneze alaturi de PSD. Astfel, seful statului le-a dat spus pedelistilor ca trebuie sa formeze viitorul Guvern alaturi de PSD: pentru tara, ca este criza, pentru ei, ca au castigat alegerile, si pentru el, ca urmeaza alegeri prezidentiale, relateaza Cotidianul.Sedinta de sambata dimineata in care conducerea PDL intentiona sa se consulte cu liderii din teritoriu cu privire la negocierile de intrare la guvernare alaturi de PSD s-a transformat intr-un seminar cu presedintele Traian Basescu.Seful statului a descins la sedinta la scurt timp dupa inceperea reuniunii, desfasurate la Clubul Diplomatilor din Capitala, si a plecat dupa aproximativ o ora."Le-am spus despre problemele pe care le implica guvernarea. Asta le-am spus", a declarat Basescu la iesire. El a negat, inca o data, faptul ca ar fi discutat la Bruxelles cu presedintele PNL, Calin Popescu Tariceanu, o eventuala intrare la guvernare a liberalilor.Potrivit unor surse care au participat la sedinta, citate de Cotidianul, atitudinea lui Traian Basescu fata de fostii sai colegi de partid a fost destul de rece. A intrat, le-a vorbit aproximativ trei sferturi de ora si a plecat fara sa mai stea sa stranga mainile fostilor sai colegi. "Am niste intalniri importante si nu mai pot sa stau", si-ar fi motivat Basescu plecarea.Potrivit surselor, seful statului a evidentiat trei criterii care au stat la baza deciziei ca PDL sa intre la guvernare alaturi de PSD: interesul national, pentru ca nu era alta varianta de asigurare a unei majoritati solide dupa refuzul PNL; interesul partidului, pentru ca PDL trebuia sa fie formatiunea in jurul careia se formeaza majoritatea, avand cele mai bune rezultate in alegeri; si abia in ultimul rand interesul sau ca viitor candidat la presedintie.Despre viitoarea sa candidatura, Basescu nu a vrut sa vorbeasca prea mult. "Nu e nici cazul si nici momentul sa discutam acum acest subiect, insa va atrag atentia ca de modul in care isi vor indeplini mandatul ministrii pe care ii veti desemna, depinde rezultatul alegerilor prezidentiale", ar fi declarat Basescu, potrivit surselor citate de Cotidianul.Dupa ce presedintele le-a recomandat liderilor pedelisti sa depasasca momentul de euforie dat de intrarea la guvernare, el a subliniat ca partidul trebuie sa se deschida catre oameni noi.Desi a mentionat ca aceasta nu inseamna neaparat o schimbare rapida a garniturii de conducere, Basescu a aratat ca cei care au castigat la aceste alegeri uninominale nu trebuie lasati de dinafara.Seful statului le-a mai recomandat liderilor PDL sa caute cei mai buni oameni pe care ii au si sa ii numeasca in guvern, explicandu-le ca responsabilitatea cu privire la aceste numiri apartine in exclusivitate partidului.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Basescu catre liderii PDL: "viitorul meu mandat depinde de ministrii pe care-i desemnati" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii