Luni, 20 Octombrie 2008 - 05:20 AM Aleg.RO: Sondaj BCS: Alegătorii nu cunosc numele reprezentaților partidelor care se vor înfrunta în colegiul lor

AMOS News Un recent sondaj, efectuat de Biroul de Cercetări Sociale (BCS), relevă faptul că românii nu cunosc candidații partidelor, precum și că prezența la următorul scrutin va fi una asemănătoare cu cea de la alegerile locale.

Cu o lună și jumătate înaintea primului scrutin uninominal din istoria alegerilor parlamentare din România, alegătorii nu cunosc numele reprezentaților partidelor care se vor înfrunta în colegiul lor.

Peste 95% dintre cetățeni nu pot menționa numele candidaților PSD, PDL, PNL și peste 99% nu știu cine sunt candidații celorlalte partide în colegiul lor de deputați sau senatori.

Din cauza acestui fapt, intenția de vot tinde să fie similară cu cea de la alegerile locale. O ușoară creștere (de 1% - 1,5%) s-a constatat la PNL (în București și Transilvania) și la PNG-CD (în Oltenia și Dobrogea).

Indiferent de opțiunea lor politică, oamenii își apreciază edilii locali și cred că ei se vor implica în susținerea candidaților partidelor lor la Camera Deputaților și la Senat.

Cei mai mulți își doresc să candideze oameni locali, cu experiență politică, ci nu oameni trimiși de partide în colegiile lor, proveniți din alte zone și nici oameni din afara politicii (din domenii artistice, sportive etc.).

Chiar dacă există o atitudine relativ optimistă față de viitor (mai mare decât cea constatată la alegerile parlamentare anterioare), oamenii doresc ca în această campanie electorală politicienii să ofere răspunsuri credibile la câteva teme importante: cum poate fi stopată cresterea prețurilor, cum poate fi continuată creșterea salariilor și a pensiilor, în același timp cu dezvoltarea economică și cu creșterea nivelului de trai, ce se va face concret în lupata împotriva corupției.

Pentru prima dată în măsurătorile sociologice, criza economică mondială ajunge pe agenda populației pe un loc important (locul 6, cu 7,5%) și este de așteptat ca acei candidați care vor aborda cu credibilitate această problemă să aibă succes electoral.

Pentru rezolvarea problemelor lor, oamenii își pun speranța în principal în cinci lideri politici: Traian Băsescu, Călin Popescu Tăriceanu, Mircea Geoană, Sorin Oprescu și Theodor Stolojan. De aceea ei sunt priviți cu mare încredere chiar și de către simpatizantii adversarilor lor. Astfel, Traian Băsescu se bucură de încrederea a 57% din votanții PNL, iar Călin Popescu Tăriceanu de încrederea a 44% din alegatorii PD-L. Mircea Geoană e credibil pentru o treime din alegatorii PD-L, iar Theodor Stolojan e credibil pentru un număr similar de votanți PSD-iști.

În pofida disputelor politice ți ideologice, în această campanie electorală orientările politice ale candidaților vor conta puțin în structurarea intențiilor de vot. Decisive vor fi calitatea candidaților și programele cu care ei se vor prezenta, abilitatea de a răspunde atât problemelor de interes național (reforma justiției, a educației, modernizarea sistemului sanitar, politica externă, etc.), cât și problemelor de interes local (reabilitarea unor drumuri, dezvoltarea sistemului de canalizare, extinderea rețelei de apă potabilă, programul de locuințe pentru tineri, etc.).

Sondajul BCS a constatat o dorință mare a alegătorilor de a se prezenta la urne, dar prezența va fi redusă din cauza inabilităților candidaților de a-și face cunoscute programele și de a se face cunoscuți. În colegiile în care candidații principalelor partide au fost nominalizați s-a observat o așezare a opiniilor electorale altfel decât erau ele la alegerile locale.

De aceea este previzibil ca o reașezare a intențiilor de vot să se producă în următoarele săptămâni la nivelul întregii țări, după lansarea candidaților în fiecare colegiu.

Sondajul a fosr efectuat în perioada 1 - 11 Octombrie, pe un eșantion de 1.468 persoane în vârstă de peste 18 ani. Eșantionul este reprezentativ pentru populația adultă a României, cu o eroare de +/-2,5% și a fost comandat de Fundația Societatea Civilă.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Sondaj BCS: Alegătorii nu cunosc numele reprezentaților partidelor care se vor înfrunta în colegiul lor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.5574471950531 seconds.