Sâmbătă, 19 Iulie 2008 - 06:02 AM Aleg.RO: Afacerile Craiovei se invart dupa Ford

romanialibera Intrarea Ford pe piata romaneasca, precum si iminenta privatizare a societatii Avioane Craiova atrag ca un magnet investitorii in zona, cei mai multi dintre ei fiind interesati de amplasamente in parcul industrial de afaceri de la Craiova . Conducerea parcului industrial Craiova spune ca, pana in prezent, a primit solicitari din partea a 60 de companii, atat din domeniul producerii de componente si accesorii auto, cat si din alte domenii, din Germania, Italia, Romania si alte tari."Venirea unor investitori de talia Ford la Craiova a determinat dezvoltarea pe orizontala a partii de infrastructura de afaceri in zona, adica intrarea unor furnizori de piese de schimb auto, dar si din alte domenii. In prezent avem solicitari din partea a 60 de companii pentru facilitarea obtinerii unor terenuri in zona parcului industrial, insa, din pacate, deocamdata nu le putem oferi", ne-a declarat Liviu Montescu, directorul Parcului Industrial Craiova.Acesta spune ca suprafata initiala de teren aferenta parcului a fost epuizata, conducerea institutiei facand demersuri pentru suplimenatrea suprafetelor cu inca 94 de hectare de teren, suprafata care, in opinia acestuia, ar putea acoperi cererea celor 60 de societati. Insa deocamdata acest lucru nu este posibil, intrucat exista anumite divergente intre Consiliul Judetean si Prefectura. Consiliul Judetean Dolj, actionarul majoritar al parcului industrial, a adoptat, in aprilie 2007, doua hotarari prin care solicita Guvernului trecerea in patrimoniul judetului a doua terenuri pentru extinderea parcului. Reprezentantii parcului industrial spun ca aprobarea a fost tergiversata, desi exista o hotarare a Curtii de Apel in favoarea acestei extinderi. Mai mult, cererea a fost depusa inca din 2007, data la care Parcul Industrial din Cluj a facut o solicitare similara autoritatilor clujene, de la care au si obtinut aprobare intr-un termen mult mai scurt, apreciaza conducerea Parcului Industrial Craiova. "Clujul a reusit printr-un consens politic", considera Liviu Montescu.In cazul in care extinderea perimetrului parcului va fi aprobata, investitiile care ar putea fi realizate aici au fost estimate la 150-200 milioane de euro, spune Montescu.Potrivit acestuia, pana la sfarsitul anului 2007, in parcul industrial au fost realizate investitii de 12 milioane de lei, din care un milion de lei investitii din partea societatii care administreaza parcul pentru infrastructura si utilitati, 0,5 milioane de lei investitii ale unor companii de gaze, electricitate, apa si canalizare, restul, de 10,5 milioane de lei, reprezentand investitiile realizate de companiile care au deschis facilitati de productie sau servicii in perimetrul parcului.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Afacerile Craiovei se invart dupa Ford | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62519311904907 seconds.