Vineri, 11 Iulie 2008 - 05:40 AM Aleg.RO: Adrian Nastase, cercetat pentru spalare de bani intr-o noua afacere

curentul Fostul premier Adrian Nastase ar putea fi anchetat pentru spalare de bani fara ca procurorii anticoruptie sa fie nevoiti sa ceara vreun aviz Camerei Deputatilor, potrivit hotnews .ro. Informatiile, prezentate n exclusivitate, indica faptul ca 10 miliarde de lei vechi - bani din care s-au facut materialele electorale pentru Adrian Nastase n campania din 2004 - ar proveni din operatiuni fictive derulate n urma afacerii "Trofeul Calitatii n Constructii". Deocamdata, n acest caz nu s-a nceput urmarirea penala mpotriva fostului premier, nsa daca se va decide acest lucru anchetatorii nu trebuie sa ceara niciun aviz, deoarece afacerea a fost derulata de Nastase n calitate de sef de partid, si nu de premier. Hotnews.ro a dezvaluit, n exclusivitate, ca fostul premier Adrian Nastase ar putea fi anchetat pentru spalare de bani fara ca procurorii anticoruptie sa fie nevoiti sa ceara avizul Camerei Deputatilor.

Potrivit hotnews.ro, anchetatorii l suspecteaza pe fostul premier de spalare de bani n asa-numita afacere "Trofeul Calitatii", din care Adrian Nastase, n calitate doar de sef PSD, ar fi beneficiat ilegal de bani pentru campania din 2004. Desi nca nu au nceput urmarirea penala mpotriva lui Nastase, procurorii suspecteaza ca cele 10 miliarde de lei vechi, din care s-au facut materiale electorale, provin din operatiuni fictive derulate n urma afacerii "Trofeul Calitatii n Constructii". Afacerea fusese organizata de Inspectoratul de Stat n Constructii, condus pe atunci tocmai de Irina Jianu, n colaborare cu Urban Construct, o firma privata al carui director era Bogdan Popovici, un apropiat al sotilor Adrian si Dana Nastase. Irina Jianu organizase n anul 2004 o serie de seminarii cu firmele de constructii din toata tara, care erau invitate sa participe contra unor taxe cu valori cuprinse ntre 5 si 15 milioane de lei vechi. Cele peste 3.000 de firme participante au cotizat n total cu peste 45 de miliarde de lei vechi. Conform anchetatorilor, sumele colectate au intrat n conturile societatii organizatoare, Urban Construct, administrata de Bogdan Popovici.

10 miliarde de lei vechi spalati, bani de campanie

Iar din cele 45 de miliarde, 10 miliarde au fost trecuti n actele contabile ale Urban Construct sub titlul de cheltuieli proprii de promovare. Surse judiciare au precizat pentru Hotnews ca, n realitate, banii n-au acoperit cheltuielile de promovare, cum apar n actele contabile, ci au fost virati societatii Eurografica, administrata de Cristian Vasile Mihail. Firma cu pricina este cea care a asigurat materialele electorale folosite de Adrian Nastase n campania pentru prezidentialele din 2004 (afise, pixuri, brichete, fulare etc). Daca vor reusi sa demonstreze implicare directa a fostului premier n acesta "afacere", procurorii l pot acuza pe acesta de comiterea infractiunii de spalare de bani, conform articolelor 13 si 17, lit.e din Legea 78/2000, care definesc coruptia sefilor de partide si pentru care se prevede o pedeapsa de la unu la cinci ani de nchisoare. Iar, pentru a trimite dosarul n instanta, anchetatorii nu sunt nevoiti sa ceara vreun aviz, deoarece, n acest caz, Adrian Nastase era un simplu sef de partid si nu intra sub incidenta legii ministeriale.

Curentul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Adrian Nastase, cercetat pentru spalare de bani intr-o noua afacere | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62071681022644 seconds.