Miercuri, 05 Decembrie 2007 - 06:33 AM Aleg.RO: In atentia OMV: Senatorii au anulat contractul de privatizare Petrom

Publicat de: Mugur Cosmin

real_romaneasca     Senatul a adoptat tacit, luni, o propunere legislativa a PRM care prevede abrogarea privatizarii SNP Petrom SA, rezilierea contractului de privatizare, precum si mandatarea Ministerului Finantelor sa negocieze cu OMV plata despagubirii prevazuta in acest contract .
Astfel, senatorii au adoptat tacit propunerea legislativa pentru abrogarea Legii nr. 555 din 02.12.2004 privind unele masuri pentru privatizarea Societatii Nationale a Petrolului PETROM - SA Bucuresti si rezilierea contractului de privatizare referitor la achizitionarea de actiuni ale Societatii Nationale a Petrolului Petrom SA nr. 5/2004, incheiat de Ministerul Economiei si Comertului, prin Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie, in calitate de vanzator, si OMV Aktiengesellschaft Austria, in calitate de cumparator.
Initiatorii acestui act normativ sunt senatorul PRM Corneliu Vadim Tudor si deputatii PRM Gelil Esergep, Lia Olguta Vasilescu si Marius Iriza.
Proiectul de lege are 4 articole.
Primul prevede ca se abroga Legea nr. 555 din 02 decembrie 2004 privind unele masuri pentru privatizarea SNP Petrom SA.
Al doilea arata ca se reziliaz_ contractul de privatizare referitor la achizi_ionarea de ac_iuni ale SNP Petrom SA.
Al treilea articol prevede ca se mandateaza Ministerul Finan_elor sa negocieze cu OMV si sa plateasca valoarea despagubirii prevazute in contractul de privatizare.
"Orice alta dispozitie contrara se abroga sau se modifica in mod corespunzator la data intrarii in vigoare a prezentei legi", arata ultimul articol al proiectului de lege.
Trebuie spus insa ca, in cazul acestui act normativ, Camera Deputatilor este forul decizional.

(437 )

Realitatea Românească

· Alte știri de la Mugur Cosmin

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

In atentia OMV: Senatorii au anulat contractul de privatizare Petrom | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii