Marți, 29 Martie 2005 - 08:58 AM Aleg.RO: Federatia Internationala a Transportatorilor face lobby pe langa presedinte pentru a bloca noul Cod al muncii

Publicat de: Redactia Curentul

curentul Solidarizandu-se cu muncitorii romani care au iesit in strada pentru a protesta fata de intentia guvernului de a modifica Codul muncii, liderii Federatiei Internationale a Transportatorilor i-au trimis presedintelui Basescu o scrisoare prin care ii solicita sa intervina ca mediator pentru a bloca initiativa Palatului Victoria. In documentul adresat fostului ministru al transportului, acum presedinte al Romaniei, secretarul general ITF, David Cockroft, sustine ca propunerile Cabinetului Tariceanu de modificare a legii care reglementeaza raporturile de munca dintre angajati si patronat sunt antidemocratice. "Ele reprezinta o amenintare serioasa in ceea ce priveste dialogul social intr-o societate democratica si drepturile prevazute de Constitutia Romaniei. Dincolo de asta, amendamentele guvernului reprezinta o tentativa clara de a slabi miscarea sindicala", se arata in documentul transmis presedintiei. David Cockroft ii aminteste lui Traian Basescu de faptul ca dreptul la negocierea colectiva a contractelor de munca este unul dintre drepturile esentiale obtinute de miscarea sindicala, alaturi de dreptul la libera asociere. Demersul Federatiei Internationale a Transportatorilor de a scrie sefului statului roman survine dupa ce aproape 10.000 de muncitori au protestat in tara fata de intentia guvernantilor de a amenda Codul muncii, proiectul fiind deocamdata blocat. Printre protestatari s-au aflat si membrii organizatiilor sindicale din domeniul transporturilor afiliate la IFT, respectiv Uniunea Sindicatelor Libere Metrou si Aviatie Civila. Potrivit propunerilor guvernamentale, ar urma sa fie eliminate negocierea colectiva a contractelor de munca si prevederile referitoare la limitarea saptamanii de lucru la 48 de ore.

Curentul

· Alte știri de la Redactia Curentul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Federatia Internationala a Transportatorilor face lobby pe langa presedinte pentru a bloca noul Cod al muncii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii