Vineri, 25 Martie 2005 - 08:00 AM Aleg.RO: Începe să devină un obicei periculos în Brașov! Amenințări cu moartea la Fisc

Publicat de: Ovidiu FEGHER

AMOS News „Dumnezeul mătii (n.red. – incorect gramatical) de jaf, o să te distrug, am să-ți ucid familia. Gândește-te și hotărăște-te cu cine încep”. Mesajul a fost găsit în 21 februarie, la ora 19.39, de un angajat al Direcției de Control Financiar din cadrul Direcției Generale a Finanțelor, acesta fiind trimis de pe numărul 0720315689. Injurii i se mai aduseseră lui Ovidiu Gorbonov, inspectorul fiscal despre care vorbim, și cu câteva zile mai devreme de către patronul firmei Ned-And SRL, Mircea Nedelcu. Acesta făcuse, la sfârșitul anului trecut, cerere pentru rambursare de TVA pentru o sumă de 350 de milioane de lei. Gorbonov împreună cu un alt inspector fiscal au verificat datele contabile ale societății, stabilind că aceasta nu are de primit suma amintită. Mai mult, inspectorii au decis să amendeze compania amintită cu 200 de milioane de lei.

„La încheierea raportului de administrație fiscală, Mircea Nedelcu a fost invitat la sediul direcției pentru a-i fi prezentate concluziile. S-a prezentat și a avut un comportament impulsiv și a plecat înainte de prezentarea concluziilor”, se arată în raportul prezentat de Gobonov conducerii direcției fiscale teritoriale.
Pe 23 februarie, Gorbonov a înaintat plângere penală la adresa lui Nedelcu, dar, după mai multe discuții cu acesta, a retras-o. A revenit la Poliție și a declarat doar că nu cunoaște autorul amenințărilor, urmând ca polițiștii să facă cercetări pentru a-l descoperi pe autorul mesajului.

Mitocan cu femeile din presă
În încercarea de a obține o declarație oficială, două din colegele noastre s-au deplasat la sediul firmei, pe strada De Mijloc numărul 79, unde este Hotelul Ned. Ele au fost întâmpinate de un individ care s-a prezentat ca fiind administratorul și șoferul personal al lui Mircea Nedelcu. Acesta, printre întrebări de genul „Cine sunteți voi să cereți socoteală?”, „Cu ce dovezi veniți să acuzați?”, a scăpat și amenințări de genul „vă dau în șuturi afară de aici”, dar a fost și coerent când a afirmat că „domnul Nedelcu l-a dat în judecată pe inspectorul fiscal, a dat declarații la poliție și mai bine mergeți să luați de acolo rezultatele”. Totuși, în acte, administrator al firmei este Mircea Nedelcu nu un mitocan care s-a recomandat a fi Gheorghe Huhule.

Al doilea caz în acest an
Membrii din conducerea direcției fiscale brașovene spun că s-au obișnuit deja să fie amenințați și înjurați, dar cazuri în care să le fie amenințate familiile sunt destul de rare. În urma că o lună și jumătate, un alt inspector fiscal, din cadrul Administrației Financiare Brașov, Virgil Tomi, a fost amenințat de patronul societății Rusu NH Company SRL, Florin Rusu, că în cazul în care nu ridică sechestrul de pe bunurile companiei sale îi va sechestra copilul. Cazul nu a fost încă finalizat de Poliția Brașov. Mai mult, chiar Rusu l-a dat în judecată pe Virgil Tomi pentru calomnie.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Ovidiu FEGHER

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Începe să devină un obicei periculos în Brașov! Amenințări cu moartea la Fisc | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii