Marți, 07 August 2007 - 05:34 AM Aleg.RO: PC nu este de acord cu o lege specială pentru privatizarea Daewoo Automobile Craiova

AMOS News Conservatorii se opun privatizării societății Daewoo Automobile Craiova printr-o inițiativă legislativă, a anunțat, luni în Valea Jiului, senatorul PC Codruț Șereș, se arată într-un comunicat remis AMOS News.

El nu consideră necesară elaborarea unei legi pentru privatizarea societății, în condițiile în care există o Comisie  de privatizare plătită să se ocupe de acest aspect.
Codruț Șereș nu exclude posibilitatea ca, prin promovarea unei legi pentru privatizarea Daewoo Automobile, să se încerce evitarea asumării unei responsabilități.

„Cred  că cineva intenționează să se spele pe mâini și să arunce responsabilitatea în spatele Parlamentului României, în condițiile în care avem organisme abilitate să se ocupe de privatizarea în cauză″, a spus fostul ministru al Economiei.

Codruț Șereș a amintit, astfel, că există Comisia de privatizare a Daewoo, care este plătită și acreditată tocmai pentru a reglementa orice problemă legată de sectorul privatizării.

„Membrii PC vor analiza cu mare atenție această privatizare. Nu suntem de acord cu o lege specială pentru privatizarea Daewoo. Nu este nevoie de altă schemă de ajutor de stat atâta timp cât există una care este în vigoare și care poate fi aplicată”, a spus Șereș.

În opinia senatorului conservator Guvernul este cel care trebuie să-și asume responsabilitatea privatizării Daeowoo Automobile Craiova.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

PC nu este de acord cu o lege specială pentru privatizarea Daewoo Automobile Craiova | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii