Luni, 06 August 2007 - 05:22 AM Aleg.RO: In razboi cu Primaria

evenimentulzilei Trei membri PNL vor sa cheme in instanta Primaria Lugoj .

Petrica Ene, Mihai Agache si Abin Cania au anuntat ca vor da in judecata aministratia locala pentru a cere daune. Petrica Ene, fost membru in Consiliul de Administratie al societatii Meridian 22, a fost schimbat din functie, dupa ultima sedinta a legislativului local. Consilierii au decis atunci inlocuirea membriilor din CA al Meridian 22, pe motiv ca unii dintre ei ar fi desfasurat relatii de afaceri cu societatea.   Afaceri la centrala   Cel de-al doilea liberal care a anuntat ca va deschide un proces impotriva consiliului este chiar consilierul Mihai Agache. Acesta spune ca, din postura de om de afaceri, a participat la o licitatie pentru cumpararea sediului fostei centrale termice din Cotul Mic. Agache sustine ca a fost defavorizat pentru ca cei din comisia de licitatie nu ar fi respectat legea.    „La licitatie, am participat eu si inca o firma, care in prima faza nu a indeplinit conditiile cerute si a fost respinsa. Am ramas singur si s-a stabilit o noua licitatie. Firma respinsa in prima faza s-a inscris din nou. De aceasta data, s-a descoperit ca are datorii la bugetul local, iar legea prevede clar ca in astfel de situatii, o firma nu poate participa la licitatiile Primariei”, povesteste Mihai Agache.    Cel de-al treilea liberal care este indignat de relatia cu administratia locala este Abin Cania, directorul administrativ al Spitalului Municipal Lugoj. Cania sustine ca a suportat din propriul buzunar intocmirea documentatiei pentru doua investitii din institutia lugojeana. „Ni s-a spus ca nu putem primi banii pentru refacerea sectiei ATI si a maternitatii pana nu prezentam o documentatie tehnica in acest sens.  Am achitat eu suma, care nu va spun la cat se rdica. Astept, dar daca nici in aceasta situatie nu vom primi fondurile respective, atunci va fi de rau”, a amenintat Cania.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

In razboi cu Primaria | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii