Sâmbătă, 07 Iulie 2007 - 05:35 AM Aleg.RO: Razboi intre firmele de cablu si Primaria Capitalei

adevarul Companiile care ofera servicii de internet, telefonie si televiziune prin cablu acuza de sabotaj firmele care executa lucrari in Capitala . Reprezentantii companiilor de servicii prin cablu spun ca, de la inceputul acestei saptamani, retelele pe care le detin sunt taiate cu rea intentie de cei care lucreaza la modernizarea infrastructurii. „Suntem consternati de modul in care opereaza aceste firme, care ar trebui sa reabiliteze si nu sa distruga", a declarat Radu Petric, presedintele Asociatiei de Comunicatii prin Cablu (ACC). Primaria Capitalei a fost notificata de ACC pentru a le solicita firmelor de constructii sa nu mai taie cablurile. Surse din interiorul municipalitatii confirma ca sunt cazuri in care cablurile de pe stalpi sau de la sol au fost taiate. „Cablistii sunt de vina" Primarul Adriean Videanu spune ca se va intalni cu operatorii de servicii prin cablu, insa precizeaza ca acestia au o parte din vina. „Ei nu au autorizatii sa puna cablurile pe unde vor. Le pun pe stalpi sau pe unde nu te astepti, asa incat noi nu avem o evidenta a acestor cabluri", a declarat Videanu. El mai spune ca o firma de cablu a fost amendata pentru ca, pe Giurgiului, in timpul lucrarilor de reabilitare a strazii, a introdus pe sub trotuar fibra optica. Surse din primarie mai spun ca stalpii de pe strazi sunt incarcati cu cabluri, existand pericol de prabusire in unele situatii. In anul 2006 a fost emisa o hotarare de Consiliu General prin care firmelor si societatilor care detin fire pe stalpi li se solicita sa le introduca pe sub pamant, dar numai cu aprobare de la primarie, asa incat sa existe o evidenta a acestor retele. Firmele de cablu spun ca, dupa ce li s-au taiat retelele, au fost afectati 26.000 de clienti din zona Obor, Bulevardul 1 Decembrie 1918 si Theodor Pallady.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Razboi intre firmele de cablu si Primaria Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii