Vineri, 29 Iunie 2007 - 05:49 AM Aleg.RO: Senatul a adoptat modificarile legii pentru imobilele preluate abuziv

atac Plenul Senatului a adoptat, ieri, modificarile Legii pentru regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, privind prelungirea, cu inca 18 luni, a termenului prevazut in actualele contracte de inchiriere, ale locatarilor din imobilele retrocedate vechilor proprietari . Initiat de senatorul PSD, Danut Ungureanu si deputatul PSD, Gheorghe Chiper, sustinut de la Tribuna Senatului, miercuri, de presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, proiectul legislativ a fost adoptat cu 71 de voturi pentru si trei impotriva. Acesta prevede si stabilirea de masuri privind achizitionarea si constructia locuintelor destinate mutarii chiriasilor, aflati in situatia evacuarii. Desi aprobasera initial reluarile lucrarilor plenului, dupa-amiaza senatorii au epuizat, dupa dezbaterea motiunii pe tema sanatatii, inainte de sedinta Birourilor Permanente reunite, toate cele 37 puncte inscrise pe ordinea de zi. Senatorii au dat vot final mai multor legi organice, printre care si cele privind modificarile la Legea contenciosului administrativ, la Legea Invatamantului, exonerarea de la plata taxei vamale a unor bunuri. De asemenea, senatorii au respins proiectul legislativ al democratului Marius Marinescu, care prevedea prezenta presei la sedintele de Guvern, precum si cele privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune, respinsa de Camera Deputatilor.

Atac

Azi: Cea mai citită știre din sursa Atac:

Senatul a adoptat modificarile legii pentru imobilele preluate abuziv | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii