Joi, 31 Mai 2007 - 06:13 AM Aleg.RO: Consiliu pe sest

evenimentulzilei Iesenii nu s-au inghesuit la sedinta alesilor locali, la care erau chemati de PD prin mii de afise lipite prin oras .

Niciun iesean nu a participat ieri la sedinta Consiliului Local, in ciuda apelului facut cu o zi in urma de consilierii PD. Acestia au raspandit marti peste 1.500 de afise prin care ii chemau pe cetateni sa se implice in problemele administratiei orasului.Democratii si-au motivat demersul apreciind ca „neimplicarea iesenilor conduce adesea la luarea unor decizii nefericite“. Ei au facut trimitere la doua dintre proiectele de hotarare aflate ieri pe ordinea de zi.Primul prevede achizitionarea de catre CET Iasi a „Serviciului de consultanta pentru atragerea de capital privat in vederea retehnologizarii si modernizarii societatii“. Primaria condusa de PSD-istul Gheorghe Nichita face astfel primul pas pentru privatizarea unicului furnizor de energie termica in sistem centralizat.Privatizarea CET ar scumpi calduraReprezentantii PD se tem insa ca aceasta initiativa va conduce la cresteri necontrolate ale facturilor la intretinere. „Cresterea calitatii, concomitent cu pastrarea unor preturi reale, este posibila intr-o economie concurentiala, dar acest lucru nu se intampla atunci cand avem de-a face cu un monopol privat“, a declarat consilierul democrat Daniel Oajdea.Desi furnizarea agentului termic este subventionata atat de Guvern, cat si de Consiliul Local, CET Iasi practica in acest moment unul dintre cele mai ridicate tarife din tara. Astfel, iesenii platesc acum 175 de lei pe gigacalorie. „Nu am cunostinte sa existe asemenea privatizari in alta parte in tara. E putin cam grabita solutia gasita de Primarie“, a spus prefectul Nicusor Paduraru.Proiect aprobat cu voturile PSDPropunerea a aprins spiritele in sedinta de ieri a Consiliului Local. Alesii locali i-au cerut directorului CET explicatii in legatura cu alte trei studii de oportunitate, comandate in perioada 2005-2006. Desi incepuse sa raspunda, el a fost intrerupt de primarul Nichita. „Va caracterizeaza un populism infernal“, i-a replicat el consilierului liberal Tiberiu Brailean.„Toate studiile au avut un caracter tehnic, o componenta de diagnostic, n-au avut componenta de finantare. Trebuie sa identificam variantele cele mai clare pentru atragerea capitalului privat, dar asta nu inseamna ca vrem sa privatizam CET-ul“, s-a justificat Nichita.In final, proiectul a fost aprobat cu cele 14 voturi ale PSD. Ceilalti consilieri s-au abtinut sau au votat impotriva. Primarul a mai anuntat ca va organiza o dezbatere privind oportunitatea privatizarii CET, pe baza solutiilor oferite studiul aprobat ieri.Banii pentru Poli, alta necunoscutaO alta hotarare controversata propusa ieri a vizat modificarea statutului recent infiintatei Fundatii pentru Sportul Iesean. „Vom completa articolul referitor la modul in care pot fi folosite fondurile. Pe langa indemnizatiile de instalare sau primele de joc, cluburile vor putea plati si indemnizatii de transfer“, a explicat Cosmin Coman, seful Directiei de Comunicare din cadrul Primariei.Fundatia a fost creata in urma cu o luna si oficial are ca scop finantarea tuturor ramurilor sportive performante. Primaria a alocat 6,4 milioane de lei, iar Consiliul Judetean a venit cu alte 1,5 milioane pentru anul acesta. Pana acum nu a fost stabilit insa un algoritm in baza caruia vor fi impartiti banii.Democratii sustin ca aproape tot acest buget va fi alocat clubului de fotbal Politehnica. „Este strigator la cer cum executivul Primariei se grabeste sa privatizeze un serviciu de utilitate publica, in timp ce privatizarea Poli este amanata sub tot felul de pretexte“, a spus Daniel Oajdea.Fotbalul nu este serviciu publicConform ultimelor modificari legislative, finantarea sportului din bani publici este posibila, dar cu restrictii drastice. „Banii publici au o singura destinatie: serviciile publice. Salariul unui jucator de fotbal nu reprezinta un serviciu public“, a precizat prefectul Paduraru.Tot ieri s-a hotarat trecerea stadionului din Copou din administrarea Directiei de Servicii Publice Municipale in cea a Directiei de Administrare a Domeniului Public si Privat, ambele aflate in subordinea Primariei.„Vom fi atenti ca in urmatoarea perioada sa nu se dea vreo hotarare de trecere a terenului din domeniul public in cel privat. Pentru ca in acel moment am sti si pentru cine a fost facuta aceasta modificare“, a mai declarat consilierul Oajdea.

SurprizaSedinta amanata cu sapte oreAfisele prin care PD ii invita pe ieseni sa participe la sedinta de ieri a Consiliului Local nu au mobiliat decat vreo 20 de cetateni. Acestia s-au prezentat de dimineata in fata Primariei, cerand sa fie admisi in sala. Numai ca sedinta a fost mutata, printr-o modificare de ultim moment, de la ora 10.00 la 17.00.„Am stabilit-o pentru dupa-amiaza ca sa nu ne trezim ca vin consilierii locali sa ne spuna ca nu pot lua parte pentru ca au diverse treburi programate pentru dimineata“, a motivat Lacramioara Vernica, secretarul Consiliului Local. Astfel, cei cativa ieseni care venisera sa participe la sedinta au fost trimisi la plimbare. Ei nu au mai revenit dupa-amiaza.

Edilii ieseni n-au chef sa tina sedinte cu public

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Consiliu pe sest | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii