Miercuri, 30 Mai 2007 - 05:52 AM Aleg.RO: Conservatorii ii cer presedintelui Basescu sa-si asume guvernarea

Publicat de: Constantin Rotaru

cronicaromana Presedintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu, i-a solicitat ieri, in cadrul unei conferinte de presa, presedintelui Traian Basescu sa isi asume guvernarea in mod transparent, girandu-l pe primul ministru, oricare ar fi acesta . „Am observat ca presedintele Traian Basescu se pricepe foarte bine la vorbe dar consider ca a venit momentul sa treaca si la fapte. De aceea, Partidul Conservator a hotarat sa ii solicite lui Traian Basescu asumarea guvernarii, in mod transparent, sa colaboreze cu primul-ministru, sa participe cat mai des la sedintele de Guvern, sa fie solidar cu Guvernul, astfel incat sa nu mai poata sa dea vina pe nimeni”, a declarat liderul conservator. „Daca presedintele nu poate fi schimbat, conform Constitutiei, cred ca ar trebui schimbat premierul. Important este ca Traian Basescu sa isi asume Guvernul, prezent sau viitor”, a aratat presedintele PC. Ca solutie “corecta si morala” pentru situatia politica actuala, Voiculescu a avansat din nou ideea alegerilor anticipate. “Avem un esichier politic care nu poate asuma o majoritate transparenta, ci doar una conjuncturala, asa ca solutia este cea a alegerilor anticipate”, a spus Voiculescu. Liderul conservator a anuntat ca formatiunea sa politica “nu va face parte dintr-un Guvern pe care Traian Basescu si-l asuma”, dar a punctat ca este obligatoriu ca seful statului sa fie in acord cu un viitor Executiv. De asemenea, presedintele PC considera ca alegerile anticipate nu se afla in relatie “antagonica” cu ideea votului uninominal: “Alegerile anticipate sunt rezultatul unei analize a spectrului politic romanesc. Votul uninominal se refera la calitatea clasei politice. Ambele pot fi rezolvate in sase, opt luni”. Voiculescu a afirmat ca, la consultarile desfasurate luni la Palatul Cotroceni, PC a propus, ca solutii etapizate, alegerile anticipate si formarea unui guvern de tehnocrati. “Daca niciuna dintre acestea nu se pot realiza, propunerea noastra a fost ca Traian Basescu sa vina in fata poporului, sa spuna ca a gresit in 2004, si sa dea PSD posibilitatea sa faca Guvernul. Dar PC nu va face parte din Executiv”, a afirmat liderul conservator. In schimb, PC va analiza argumentele ce vor fi expuse intr-o eventuala motiune de cenzura care ar putea fi initiata de PD, inainte de a se pronunta in legatura cu sustinerea acesteia. Voiculescu a precizat ca pozitia critica a PC fata de PD ramane neschimbata, conservatorii declarandu-se pentru un climat politic sanatos pe termen lung.

Cronica Română

· Alte știri de la Constantin Rotaru

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Conservatorii ii cer presedintelui Basescu sa-si asume guvernarea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii