Vineri, 20 Aprilie 2007 - 06:18 AM Aleg.RO: Clubul Primariei din Craiova se desfiinteaza inainte de a fi pus pe picioare

gardianul Fostii sportivi olteni Nicu Stoian, Mugurel Gusatu si Ion Constantinescu se afla la conducerea Sport Club Municipal Craiova, dar nu stiu ce baze materiale vor avea pentru viitorul apropiat .

Consiliul Local al Craiovei a aprobat, pe 31 ianuarie, înfiintarea Sport Club Municipal. Desi bugetul initial trebuia sa fie de aproximativ 40 de miliarde de lei vechi, sprijinul acordat sportivilor olteni va fi de doar 5 miliarde de lei. Celelalte sume vor fi acontate din sponsorizari. De asemenea, primarul Antonie Solomon a dat asigurari ca vor fi rectificari de buget si suma s-ar putea mari. Dupa mai bine de doua luni de la aprobarea propunerii, oamenii din conducerea SCM Craiova nu stiu încotro sa o apuce. „Daca ne gândim la bugetul aprobat, nu putem avea decât sectia de volei. Nu trebuie sa uitam ca sporturile de sala sunt foarte costisitoare si avem nevoie de foarte multi bani“, a explicat presedintele gruparii, fostul voleibalist craiovean Nicu Stoian. Înca dinainte de înfiintarea clubului s-a vorbit foarte mult despre renasterea sectiei de volei masculin. Ex-conducatorul echipei de volei masculin, Ion Constantinescu, nu stie care va fi politica acestui club: „Nu putem începe cu o singura sectie. Trebuie sa avem formatii de handbal, volei si baschet. Înca nu se stie daca va fi un club de performanta sau care sa creeze o echipa de perspectiva în câtiva ani“. Directorul CS „U“ Craiova, Pavel Badea, a dezvaluit faptul ca a fost contactat înaintea lui Nicu Stoian pentru a ocupa acest post, însa a refuzat, declarand ca inima lui este la Universitatea.
Flaviu Dinca (Craiova)

Gardianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Clubul Primariei din Craiova se desfiinteaza inainte de a fi pus pe picioare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii