Miercuri, 11 Aprilie 2007 - 05:55 AM Aleg.RO: Primaria lui Videanu nu stie ce a semnat

Publicat de: Tudorel GLAMAN

Gândul Primaria lui Videanu a legalizat monopolul tiganesc pe piata florilor din Bucuresti, lucru dezvaluit ieri de "Gandul" . Primarul general semnase impreuna cu fiul celebrei florarese Bambina, Florin Georgescu, presedinte al Asociatiei Florarilor, un protocol folosit de cel din urma pentru a obtine bani de pe urma vanzatorilor de flori. Vrand sa-si absolve seful de vina, Directia Relatii Publice a incurcat ieri si mai tare borcanele, dand un drept la replica in care se recunoaste implicit faptul ca taxele percepute de Asociatia Florarilor de la florari pentru locurile de vanzare au fost incasate ilegal. In comunicat se afirma faptul ca protocolul semnat de Videanu nu ar fi dat locurile de vanzare a florilor pe mana fiului Bambinei, ci ar fi prefatat, numai, intocmirea "Planului de modernizare a retelei de comercializare a florilor". if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); "Avand in vedere ca acest Plan este in curs de elaborare, orice afirmatii conform carora cei care vor sa vanda flori trebuie sa plateasca anumite taxe sau sa se inscrie in anumite asociatii sunt pure speculatii", sta scris cu litere ingrosate in comunicatul PMB. Numai ca aceste "speculatii" au fost confirmate tocmai de presedintele Asociatiei Florarilor, care ne declarase ca vanzarea legala a florilor in Bucuresti e conditionata de inscrierea in asociatia sa, si de arhitectul-sef de la Sectorul 3, Stefan Dumitrascu, care recunostea deschis "parteneriatul" dintre primarie si asociatie. De altfel, nici spaga de 1.000 de euro pe loc de vanzare reclamata de mai multi vanzatori ca fiind data la Asociatie dupa semnarea protocolului nu era exclusa de arhitectul-sef de la 3.

Dezvaluirile din "Gandul" aveau sa fie confirmate ieri si de primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman: "Acum vreo patru luni a venit la mine un cetatean, Georgescu, care, in numele unui protocol semnat cu Primaria Municipiului Bucuresti, mi-a propus ca tot ce inseamna vanzare de flori sa treaca prin asociatia lui. L-am refuzat categoric si l-am poftit politicos afara, deoarece un asemenea monopol nu e de conceput intr-o tara a Uniunii Europene. Primaria Sectorului 1 si-a inchis portile pentru aceasta asociatie si orice persoana lezata de acest monopol ar trebui sa se adreseze Consiliului Concurentei. De altfel, acest lucru il va face si Primaria Sector 1 la orice semnal ca Primaria Municipiului Bucuresti va incerca sa ne stranga mana. Daca alte primarii de sector au acceptat un asemenea intermediar, noi vom respecta cadrul legal, care e foarte clar", ne-a declarat primarul Andrei Chiliman. tudorel.glaman@gandul.info

Gândul

· Alte știri de la Tudorel GLAMAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Primaria lui Videanu nu stie ce a semnat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii