Miercuri, 04 Aprilie 2007 - 06:55 AM Aleg.RO: Basescu vrea reexaminarea Legii privind asociatiile de proprietari

gardianul Traian Basescu a cerut Parlamentului reexaminarea Legii privind asociatiile de proprietari . El considera excesiva formularea conform careia cenzorii sunt obligati sa depuna într-un cont o garantie ce nu poate fi mai mica decât media anuala a cheltuielilor asociatiei.

Presedintele Traian Basescu a trimis, in urma cu doua zile, la Parlament, cererea de reexaminare a Legii privind asociatiile de proprietari, considerând excesiva formularea conform careia cenzorii sunt obligati sa depuna într-un cont o garantie ce nu poate fi mai mica decât media anuala a cheltuielilor asociatiei. Presedintele a mentionat ca “ar fi mai potrivit ca legea sa prevada posibilitatea si nu obligatia depunerii unei asemenea garantii, la cererea asociatiei de proprietari”. Basescu semnaleaza, totodata, ca formularea din lege care prevede ca aceasta garantie trebuie sa fie “suficienta si îndestulatoare” este mult prea vaga, în raport cu cerintele foarte ferme si clar exprimate de Curtea Europeana a Drepturilor Omului într-un numar foarte mare de cauze, în care a spus ca „legea trebuie sa fie clara si previzibila“. Presedintele mai atrage atentia asupra articolului 25, aliniatele 5 si 6 din lege, care reglementeaza plata cheltuielilor aferente functionarii si întretinerii ascensoarelor de catre o anumita categorie de persoane care locuiesc în condominiu, respectiv plata unor servicii suplimentare, precum serviciile de paza a imobilelor. „Aceste aspecte tin de organizarea fiecarei asociatii de proprietari în parte, astfel încât nu consideram ca oportuna reglementarea lor prin lege. Având în vedere aceste consideratii, pentru ca legea sa-si pastreze sfera generala de aplicare, apare ca necesara eliminarea alin. 5 si 6 ale art. 26“, se precizeaza în cererea de reexaminare, conform Presedintiei.
C.C.

Gardianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Basescu vrea reexaminarea Legii privind asociatiile de proprietari | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii