Marți, 06 Martie 2007 - 05:58 AM Aleg.RO: Primarul Bacaului, acuzat ca-si face campanie electorala pe bani publici

romanialibera Consilierii PSD il acuza pe primarul Romeo Stavarache ca-si face campanie electorala pe banii Primariei . Ei spun ca primarul a impus o hotarare prin care municipalitatea va plati conductele de apa calda pentru distributia pe orizontala, desi acest lucru trebuie suportat de proprietarii de apartamente, iar legea interzice folosirea banilor publici pe proprietati private. George Bogatu, consilier municipal PSD, spune ca va solicita modificarea unei hotarari adoptate la ultima sedinta de consiliu local, prin care s-a aprobat realizarea lucrarilor de reabilitare a instalatiilor interioare de utilitati publice prin alimentare si distributie orizontala. PSD contesta o formulare din hotarare, formulare care permite municipalitatii sa investeasca in domeniul privat, ceea ce ar fi ilegal. Conform hotararii adoptate, municipalitatea va suporta contravaloarea lucrarilor si materialelor pentru implementarea distributiei pe orizontala "pana la limita proprietatii private a fiecarui consumator". "Asta inseamna ca Primaria va investi din banul public pana la usa locatarului, adica inclusiv pe casa scarilor, care este tot proprietate privata. Legea nu permite unui consiliu local sa investeasca bani publici intr-o proprietate care nu-i apartine", sustine Bogatu. "Este ilegal, dar da bine pentru primar sa-si faca o campanie electorala din bani publici. El va aduna voturi, insa aceasta poate fi considerata o deturnare de fonduri", spune Bogatu. Chiar daca au votat aceasta hotarare, consilierii PSD sustin ca vor cere modificarea ei. "Reabilitarea termica trebuie facuta, am votat pentru acest lucru, insa pe casa scarilor cheltuielile trebuie suportate de locatari", mai spune consilierul PSD.

Stavarache: "Nu e campanie electorala"

Secretarul municipiului, Ovidiu Popovici, vede, insa, altfel lucrurile. "Primaria nu va investi in domeniul privat. De exemplu, cei de la UPC care pun cablurile pe casa scarii nu fac acelasi lucru? Ar fi fost ilegal sa facem lucrarile in casa proprietarului, insa casa scarilor este condominiu, iar investitia care se va face va ramane in proprietatea Consiliului Local. Nu are importanta unde facem investitia, daca va ramane in proprietate publica", explica Popovici. Si primarul Romeo Stavarache respinge acuzatiile PSD. El spune ca si alte orase au adoptat aceasta formula, iar casa scarilor nu este spatiu privat. "Ceea ce vrem sa facem nu e campanie electorala, ci o modalitate prin care se revolva problema CET, pentru ca proprietarii sa plateasca numai cat consuma. Cat despre domnul Bogatu, si el a votat pentru aceasta hotarare si ii multumesc pentru votul pe care l-a dat, nu pentru mine, ci pentru cetatenii orasului", a declarat Stavarache. Cu toate acestea, se pare ca lucrurile se vor schimba. "Fraza respectiva este interpretabila si poate fi considerata ca permite Consiliului Local sa investeasca in domeniul privat. Am discutat cu secretarul municipiului si se va corecta acest lucru la sedinta viitoare. Trebuie sa se stabileasca foarte clar limita investitiei pe fiecare furnizor in parte si sa nu se interpreteze gresit", ne-a declarat consilierul independent Laurian Lucas.

Nu se poate, dar se poate!

Decizia Primariei de a investi pe casa scarii este cel putin contradictorie. Asta pentru ca, de exemplu, cand asociatiile de proprietari -iau solicitat primariei sa le ajute sa curete beciurile inundate ale blocurilor, municipalitatea le-a raspuns ca este domeniu privat si nu se poate implica. Pentru Pavel Baciu, presedintele Ligii Asociatiilor de Proprietari din Bacau, situatia e clara. El considera ca nu e vorba de altceva decat de campanie electorala. "Se poate interveni doar cand vrea Primaria! E un fel de campanie electorala. Acum spun ca investesc in casa scarii in conditiile in care pana acum nimeni nu s-a interesat de casa scarii. In blocurile de pe strada Milcov e nenorocire de atatia ani. Instalatia e la pamant, mizeria de la subsol e de un metru. Nimeni nu a facut niciodata nimic, pe motiv ca nu se poate! Acum se poate? Eu nu cred decat ca vor sa traga de timp si intr-un final se vor pierde si fondurile acestea", a declarat Pavel Baciu.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primarul Bacaului, acuzat ca-si face campanie electorala pe bani publici | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii