Vineri, 09 Februarie 2007 - 06:11 AM Aleg.RO: Gaina, Cucos, Caprioara si Lupu, primari in judetul Neamt

romanialibera Petru Gherghel, primarul comunei Tupilati Unul dintre primarii judetului Neamt poarta exact acelasi nume ca episcopul romano-catolic de Iasi - Petru Gherghel . Primarul comunei Tupilati este si el catolic si spune ca este o simpla intamplare ca il cheama ca pe episcopul de Iasi, desi atunci cand a fost botezat tot Petru Gherghel pastorea biserica catolica din Moldova. Mai exista un primar care se numeste Gherghel, la Faurei, dar acesta, desi este trecut in listele de la judet ca fiind tot Petru, se numeste Vasile. Alte nume de primari si viceprimari vin de la diferite betesuguri, cum ar fi surzenia - Ion Surdu, la Margineni, Ioan Surdu, la Pangarati, schiopatatul - verisorii Schiopu de la Ceahlau, unul primar, Constantin, si celalalt viceprimar, Gheorghita, stirbenia - Adrian Stirbu, la Bara, sau chiar debilitate - Vasile Ouatu, viceprimar de Piatra Neamt (conform Noului dictionar universal al limbii romane, ouat inseamna “avortat; cu constitutie debila; becisnic, nevolnic”). Nici animalele nu lipsesc din numele primarilor: Iulian Gaina, la Tarcau; Vasile Cucos, la Agapia; Vasile Caprioara, la Bahna; Gavril Lupu, la Hangu. Unele nume provin de la culori, cum sunt Chirila Rosu, viceprimar Valea Ursului; Pantelimon Rosu, la Alexandru cel Bun, sau Decebal Radu Albu, la Podoleni. Obiecte de tot felul se regasesc printre aceste nume: Gheorghe Secara, la Bargauani; Ciprian Ciubota, viceprimar la Borca; Aurel Ciocanel, la Costisa; Neculai Huma, viceprimar la Dobreni; Constantin Matasa si Gheorghe Mosor la Grumazesti; Petrica Prichici, la Ion Creanga; Ioan Otel, viceprimar la Piatra Soimului; Lazar Taraboanta, viceprimar la Raucesti, sau Constantin Buzdugan, viceprimar la Stanita. De asemenea, unele nume dau seama de natii si regiuni: Constantin Machidon, la Tazlau; Ioan Sirbu, la Tibucani; Nicolae Moldova, viceprimar la Bicazu Ardelean; Gheorghe Olteanu, viceprimar la Borlesti, si Constantin Olteanu, viceprimar la Horia; Constantin Munteanu, viceprimar la Hangu, Florin Dubai, viceprimar la Sagna. Referitor la varsta, gasim Virginia Mosneagu, viceprimarita Agapia, si Vasile Babuta, la Gadinti. Unii primari au in nume amintiri de voievozi, cum ar fi Neculai Lapusneanu, viceprimar la Faurei, sau Gheorghe Tepes Bobescu, la Bicazu Ardelean. Dar cele mai multe nume vin de la diferite meserii sau ocupatii - Eugen Neculai Vrajitoru, la Brusturi; Gheorghe Cojocaru, la Doljesti; Vasile Olaru, la Girov; Ionel Pascaru, la Gadinti; Vasile Baciu, la Horia; Ioan Ciocoiu, la Icusesti si Gheorghe Ciocoiu, viceprimar la Zanesti; Dorin Tabacaru, viceprimarul comunei Ion Creanga; Vasile Rotariu, viceprimarul comunei Margineni si Neculai Rotaru, la Oniceni; Adela Dascalu, viceprimarita de Pancesti si Valeria Dascalu, la Sabaoani; Adrian Diaconu, la Cordun; Gheorghe Popa, la Pipirig; Constantin Ciobanu, viceprimarul comunei Poienari, Manole Ciobanu, la Romani si Gica Ciobanu, la Ruginoasa; Ionel Ciubotaru, la Roznov si George Ciubotariu, viceprimarul comunei Tasca; Decebal Arnautu, la Targu Neamt, Gheorghe Gradinaru, viceprimar la Valeni; Adriana Petraru, la Vanatori Neamt, si Danut Petraru, viceprimar la Bara; Cristian Vitelaru, viceprimar la Baltatesti sau Mihai Sapunaru, viceprimar la Bicaz.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Gaina, Cucos, Caprioara si Lupu, primari in judetul Neamt | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii