Luni, 05 Februarie 2007 - 06:57 AM Aleg.RO: Primaria Arad a "aruncat in aer" 55.000 de lei

romanialibera Primaria Arad a facut publice sumele alocate pentru actiunile organizate in luna decembrie, dar si cum au fost folosite, dupa ce ziaristii si Prefectura au cerut conducerii municipiului sa prezinte punctual modul in care au fost cheltuiti banii .
Astfel, conform datelor puse la dis-pozitia presei, pentru actiunile dedicate evenimentelor din luna decembrie 2006, de la bugetul local a fost alocata suma de 1.000.000 lei noi, iar de la Guvernul Romaniei - 150.000 lei noi. “Cele mai importante societati din municipiu au alocat sume importante, sub forma de sponsorizare, actiunilor organizate de Primarie in luna decembrie“, a spus purtatorul de cuvant al municipalitatii, Valer Marginean.
Conform raportului Primariei, pentru mediatizarea evenimentelor in media scrisa si audio-vizuala locala a fost achitata suma de 21.836 lei noi. De asemenea, din fondurile alocate, autoritatile au mai cheltuit 30.000 lei noi pentru focuri de artificii si 25.000 lei noi pentru inchirierile tunurilor pentru confetti.
Alti bani - 132.000 lei noi - au fost folositi pentru inchirierea scenei, a instalatiilor de sonorizare si a celor de lumini si pentru personalul tehnic care le-a deservit. De asemenea, 12.500 lei noi au fost achitati pentru inchirierea a cinci videoproiectoare si ecrane de proiectie.
Totodata, Primaria a cheltuit, in cadrul actiunilor organizate cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, o suma de 122.654,94 lei noi. Din acesti bani, 2.793 lei noi au fost dati pentru pachetele pentru colindatori, iar pentru 20 de steaguri, autoritatile au platit nu mai putin de 8.920 lei noi. Totodata, pentru cele 20 de steaguri UE au fost achitati 9.937 lei noi, iar pentru 1.000 de stegulete alti 8.485 lei noi.
Pentru tiparirea celor 10.000 de buletine de cetatean european, impartite in noaptea de Revelion, administratia locala a platit 6.950 lei noi. La acesti bani se mai adauga 5.295 lei noi pentru editarea a 10.000 de carti postale trimise localnicilor.

Sponsorizare “in vino veritas”

“Vinul oferit gratuit aradenilor in noaptea de Revelion a fost achizitionat prin sponsorizare in natura de la un producator, firma autorizata, care nu doreste sa-i fie facut public numele“, a afirmat Valer Marginean. Totusi, conducerea Primariei nu a fa-cut publice sumele achitate celor care au concertat pe scena din fata Palatului Administrativ.
Este vorba de trupa “Pacifica“ si Thomas Anders, fostul solist al trupei “Modern Talking”. “Nu va putem pune la dispozitie datele solicitate privitoare la onorariul celor doua trupe care au concertat in Arad cu ocazia Revelionului. Precizam ca fara acordul impresarilor celor doua trupe, cu care producatorii concertelor au incheiat contractele, nu putem oferi date financiare legate de conditiile participarii la concerte. Precizam, de asemenea, ca am solicitat acordul impresarilor mentionati, dar pana la aceasta data nu am l-am primit“, se mai mentioneaza intr-un comunicat al municipalitatii.
Prefectul judetului Arad, Gavril Popescu, a trimis Primariei o adresa prin care a cerut oficial sa fie facute publice cheltuielile efectuate pentru organizarea manifestarilor dedicate aderarii Romaniei la Uniunea Europeana. “Institutia Prefectului a cerut ca primariile care au organizat ac-tiuni de Revelion cu ocazia aderarii sa justifice cheltuirea fondurilor alocate. Acest lucru este, in fapt, de datoria acelor autoritati. Trebuie sa se creeze premisele, astfel incat toata lumea sa cunoasca modalitatea in care au fost folositi banii publici“, a spus Popescu.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primaria Arad a "aruncat in aer" 55.000 de lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii