Joi, 25 Ianuarie 2007 - 06:31 AM Aleg.RO: Tatal da, fiul ia: Primarul din Zarnesti, jupan peste "Piatra Craiului"

Publicat de: Iulian Rinder

curentul

Primarul orasului Zarnesti din judetul Brasov a reusit sa impuna legea sa in ocolul "Piatra Craiului" . Astfel, firma SC Lantomy Serv SRL a reusit, conform Curtii de Conturi Brasov, dar si a Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic si de Vanatoare Brasov (ITRSV) sa castige anul trecut, fara licitatie, atribuirea materialului lemnos din zona. Cu atat mai mult cu cat firma amintita avea datorii din 2005 de aproape 310.000 de lei neplatite catre administratia locala Zarnesti, dar are un contra argument solid. Respectiv faptul ca fiul primarului Gheorghe Lupu are functia de director la firma amintita. Mai mult, plangerea facuta de catre seful ITRSV Brasov catre Parchetul de pe langa judecatoria Zarnesti inca de aproape acum un an a ramas fara raspuns, desi intre timp Curtea de Conturi a fost sesizata si ea. Totodata, conform unui document al ISRTV, primarul pedist Gheorghe Lupu este si "presedintele Consiliului director al Asociatiei Padurea Bucegi - Piatra Craiului conform cu actul constitutiv al asociatiei". Tocmai de aceea firma condusa si de fiul sau a primit in 2005 exact 6649 metri cubi de masa lemnoasa de la aceasta asociatie, lemn pe care a omis sa il achite, iar efectul a fost acela ca anul trecut firma SC Lantomy Serv SRL a mai primit "doar" 8000 de metri cubi de lemn, desi nu avea dreptul sa participle la nici o licitatie. Intamplator sau nu, dar tot in 2006 trecut nici nici nu s-a organizat vreo licitatie pentru lemnul din Piatra Craiului, intreaga masa lemnoasa fiind oferita direct beneficiarului. Contactat de presa, primarul din Zarnesti spune ca "fiul meu are alte afaceri, nu se ocupa in domeniul sau de activitate cu exploatarea lemnului", fapt contrazis de un cotidian local, care sustine ca semnatura fiului primarului apare pe mai multe acte ale firmei Lantomy Serv SRL, conform unor surse la la fabrica Tohan Zarnesti, unde isi are sediul si firma anterior mentionata. Oricum, pana in acest moment, singurul efect al actiunii Curtii de Conturi si al ISRTV Brasov a fost acela ca inginerul Ioan Soric de la "Piatra Craiului" a fost sanctionat administrativ, iar apoi dat afara. In schimb director a ramas primarul Gheorghe Lupu, care se impune mereu ca sef al comisiilor de licitatie, chiar daca acestea nu se mai tin. In schimb, ca orice primar responsabil, domnia sa a facut pe banii publici un fluturas de inceput de an nou, care a fost pus in casutele postale ale zarnestenilor la inceput de an, si unde acesta povesteste despre relizarile sale ca primar in perioada 2004-2006. Pe loc de cinste se afla afacerea "Piatra-Craiului", dar si cele aproape 3 milioane de lei oferiti pentru casa de Cultura din Zarnesti, din care, asa cum ziarul "Curentul" scria in toamna anului trecut, a rezultat o carciuma si, intamplator, lucrarile la vila primarului. Oricum, in acest moment primarul este cercetat nu doar de Curtea de Conturi Brasov ci si de procurorii anticoruptie privind o serie de alte infractiuni ce merita amintite in masura in care justitia isi face datoria.

Curentul

· Alte știri de la Iulian Rinder

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Tatal da, fiul ia: Primarul din Zarnesti, jupan peste "Piatra Craiului" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii