Miercuri, 01 Noiembrie 2006 - 05:21 AM Aleg.RO: Vot la comanda primarului in Consiliul Local Oradea

romanialibera Consilierii locali din Oradea au mai dat, inca o data, dovada de faptul ca interesele lor sunt mai presus de cele ale cetatenilor si ca ei au ajuns in CL pe post de marionete ale executivului . Asta, dupa ce au votat de doua ori acelasi proiect de hotarare, pana cand a trecut la vot, asa cum trebuia. Acesta prevedea scutirea firmei "ECO Bihor", cea care detine groapa ecologica de gunoi, de la plata impozitului pentru terenul nefolosit. Societatea a primit in gestiune 70 de hectare de pamant, pentru o perioada de 20 de ani, pe care a fost construit groapa ecologica de gunoi. Deocamdata, firma foloseste doar 5 hectare, pe care a fost construita prima alveola pentru depozitarea deseurilor. Parteneriatul incheiat cu Primaria prevede ca investitia sa se faca in timp. La semnarea contractului de trecere a terenului in folosul "ECO Bihor", legea prevedea ca firma nu este obligata sa plateasca impozit pe tot terenul aflat in gestiune. Acum legislatia s-a schimbat, iar societatea ar fi obligata sa achite impozit pe toate cele 70 de hectare. Executivul a cerut, insa, ieri, printr-un proiect de hotarare, scutirea firmei de la plata impozitului pe terenul nefolosit. Dupa lungi discutii, pro si contra, in urma votului, proiectul de hotarare nu a trecut. Sufragiile impotriva si abtinerile au venit de la alesii liberali si social-democrati. Ca urmare, primarul municipiului, Petru Filip (PD), a intervenit, spunand ca alesii locali care au facut ca proiectul sa nu fie votat ar trebui sa vina cu solutii pentru a rezolva un posibil conflict ce s-ar putea isca intre municipalitate si "ECO Bihor". "In aceasta situatie sa va asumati raspunderea pe mai departe si sa veniti cu solutii. Cei care au votat astfel sa negocieze cu partenerii (societatea - n.r.)", a spus edilul. In acel moment, presedintele de sedinta, Ioan Pantea (PD), a venit cu ideea sa se reia votul. Primarul i-a inchis, insa, microfonul si a spus ca nu este cazul. A urmat o pauza, dupa care votul a fost reluat, proiectul trecand de aceasta data. Consiliul Local nu este la prima actiune de acest gen. In urma cu cate-va sedinte, alesii nu si-au dat voturile pentru un proiect de hotarare care prevedea scutirea FC Bihor Oradea de la plata a 200 de milioane de lei vechi reprezentand majorari de intarziere. Pentru ca raportul trebuia neaparat sa treaca, in mod contrar echipa locala de fotbal nemaiputand participa la competitiile sportive, imediat dupa ce au reperat "greseala", consilierii au reluat votul, care a fost favorabil in final.

(362 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Vot la comanda primarului in Consiliul Local Oradea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii