Luni, 14 Martie 2005 - 12:54 PM Aleg.RO: Presedintele Basescu s-a pierdut cu firea la dezbaterile despre securisti si Punctul 8

Publicat de: Alin BOGDAN, D.B.

adevarul Vizita de sambata a presedintelui Traian Basescu la Timisoara, cu prilejul aniversarii a 15 ani de la celebra Proclamatie care cerea, la punctul 8, curatarea sistemului politic de fostii activisti PCR, a fost una pur formala. Asteptat ca painea calda in orasul care, alaturi de Bucuresti, a dat tonul schimbarii de putere din decembrie trecut, seful statului nu a zabovit decat doua ore pe malurile Begai si nici nu le-a promis timisorenilor ca va sprijini transformarea punctului 8 al Proclamatiei in lege. Pentru prima data din decembrie '89, numarul unu in stat a fost intampinat pe Aeroportul International "Traian Vuia" din Timisoara cu alamuri si purtatori de cusma din regimentul de garda, adusi special de la Bucuresti. Din comitetul de primire au facut parte primarul Gheorghe Ciuhandu si prefectul liberal Ovidiu Draganescu, ultimul asigurand "aranjamentul" floral - un buchet portocaliu, livrat presedintelui de o apropiata a mai-marelui judetului, costumata in blugi, si nu in traditionalele straie populare. Ziarista la o publicatie locala, fata cu florile a fost singurul jurnalist care, prin mijlocirea prefectului, a avut privilegiul de a smulge doua vorbe oficiale de la seful statului. Coloana a plecat spre centru. Prima oprire - primaria, unde Basescu s-a intretinut pret de un sfert de ora cu fostul concurent in cursa prezidentiala, Gheorghe Ciuhandu. Trei echipe de nuntasi, care nadajduiau sa se traga in poza cu presedintele in fata primariei, si vreo doua grupe de sepepisti au ramas cu buzele umflate: Traian Basescu a parasit cladirea pe usa din dos. Spre disperarea sistemului de securitate, seful statului a traversat Piata Operei in pas vioi, salutand dezinvolt pietonii, surprinsi de aparitia sugubeata a primului om in stat. Manifestarile aniversare au avut loc in sala arhiplina a Teatrului National, care, la aparitia lui Traian Basescu, a explodat in urale si aplauze. Presedintele a urcat pe scena alaturi de regele Mihai, dar a vorbit inaintea acestuia, intrand in conflict cu celalalt fost numar unu in stat prezent in sala, Emil Constantinescu. "Un fost presedinte al Romaniei a spus atunci cand s-a retras: "Am fost invins de structurile securiste" si cred ca avea dreptate. Eu va asigur ca o sa inving acele structuri acolo unde ele mai exista. Dar vointa politica nu este suficienta pentru curatirea morala a societatii, fiindca avem o problema in interiorul fiecaruia dintre noi. Chiar daca nu am trait din munca de partid sau nu am fost activisti in structurile comuniste, avem o problema de mentalitate", a spus Basescu, in scurtu-i discurs, in care n-a pomenit nimic de sustinerea asa-numitei legi a lustratiei, care ar fi trebuit sa le interzica, pe o perioada determinata, fostilor activisti si securisti ocuparea unor demnitati publice. Asta in ciuda faptului ca, saptamana trecuta, Societatea Timisoara, promotoarea Proclamatiei, i-a cerut public presedintelui sa dea un semnal politic de sprijin al proiectului de lege. Ranit in amorul propriu, "ex-ul" Emil Constantinescu a tinut sa riposteze. El a atacat in directia sefului Serviciului de Telecomunicatii Speciale, Tudor Tanase, pentru care actualul presedinte nu are decat cuvinte de lauda: "I-as propune domnului Basescu o prima tema practica, in avanpremiera hotararii sale de a invinge structurile de securitate. In ianuarie 1997, primul general pe care l-am demis a fost Tudor Tanase, care condusese serviciul tehnic al Securitatii. El a fost uns de Ion Iliescu sef al STS, acum patru ani, si eu i-as propune presedintelui Basescu sa-l demita chiar luni pe Tudor Tanase". Vorbirea lui Constantinescu nu l-a lasat rece pe succesorul lui la Cotroceni. Vizibil enervat, Traian Basescu a batut darabana in balustrada lojii si s-a jucat aproape ostentativ cu tocul de la ochelari, ba chiar, la un moment dat, s-a intors cu spatele la scena si s-a retras pe al treilea rand de scaune, ca sa schimbe o vorba cu mitropolitul Banatului, IPS Nicolae Corneanu. Desi manifestarile erau programate sa mai dureze vreo doua ore, seful statului a plecat in graba, la prima pauza (nu inainte de a purta o discutie scurta si tensionata cu aprigul luptator pentru lustratie si deconspirare a Securitatii, Ticu Dumitrescu), accentuand impresia de haos si improvizatie a vizitei.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Alin BOGDAN, D.B.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Presedintele Basescu s-a pierdut cu firea la dezbaterile despre securisti si Punctul 8 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii