Joi, 10 Martie 2005 - 07:25 PM Aleg.RO: Băsescu este așteptat sâmbătă la Timișoara

Publicat de: Alina SABOU

AMOS News Președintele Traian Băsescu va ateriza sâmbătă dimineață la Timișoara, imediat după încheierea vizitei din SUA. Băsescu va sta alături de alți doi șefi de stat - Regele Mihai I și Emil Constantinescu - pentru marca 15 ani de la lansarea Proclamației de la Timișoara de către Societatea “Timișoara”.

Discuțiile se vor centra pe ideea de an "2005 – Anul Lustrației", proiect de lege întocmit acum 7 ani de George Șerban, fost deputat și unul din semnatarii Proclamației. Acest proiect se speră a deveni lege în cursul acestui an, idee care este susținută de ministrul Culturii, Mona Muscă.

Florian Mihalcea, președintele societății “Timișoara”, considera ca președintele să condamne public, la Timișoara, comunismul și să îl denunțe ca fiind un regim criminal. “Declarația ar deschide poarta către o lege a lustrației”, a menționat Florian Mihalcea.

Manifestările vor începe de vineri, la ora 17, prin lansarea volumului “Moștenitorii Securității”, al lui Marius Oprea, la librăria Humanitas “Joc Secund”. Cu tot cu participarea la aniversarea din Sala Operei Române de sâmbătă, ora 12, președintele Traian Băsescu va sta în orașul de pe Bega doar jumătate de zi și este așteptat să susțină și o conferință de presă.

Tot sâmbătă vor fi acordate și premiile Societății și ziarului "Timișoara". Pentru anul 2004, laureații sunt: Coaliția pentru un Parlament Curat, Televiziunea Română (premiul "Secera și Ciocanul"), jurnalistul Robert Turcescu și Horia Roman Patapievici.

Societatea va primi și în acest an membri de onoare: Cristian Pârvulescu, președintele Asociației Pro Democrația, și istoricul Marius Oprea, care a făcut demersuri pentru înființarea Institutului de Studiere a Crimelor Comise de Regimul Comunist, instituție ce activează sub egida Grupului pentru Dialog Social.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Alina SABOU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Băsescu este așteptat sâmbătă la Timișoara | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii