Joi, 10 Martie 2005 - 08:52 AM Aleg.RO: Ministrul Seres, din nou in dezacord cu premierul

Publicat de: L.R.

adevarul Ministrul Economiei si Comertului, Codrut Seres, este din nou in dezacord cu seful sau, premierul Calin Popescu-Tariceanu. Obiectul disputei este Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie (OPSPI), pe care Tariceanu vrea sa-l treaca din subordinea ministerului condus de Seres in cea a Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS). "Noi am sustinut ca OPSPI are o activitate putin diferita de cea a AVAS, in sensul ca Oficiul se ocupa de privatizare in conditii de piata reglementata, pentru domeniile de utilitati. Mi se pare normal ca OPSPI sa se ocupe de privatizarea acelor societati din subordinea Ministerului Economiei si Comertului care sunt in domeniul utilitatilor. Mi se pare normal ca OPSPI sa ramana la MEC", a afirmat Seres. El a precizat ca nu are nimic impotriva ca participatiile minoritare ale MEC in diverse societati de portofoliu sa fie preluate de AVAS. Ministrul a sustinut ca in guvern nu s-a discutat, deocamdata, aceasta chestiune. Premierul Tariceanu declarase, marti, ca "nu se justifica existenta a doua entitati care se ocupa de privatizare" si ca OPSPI va fi unificat cu AVAS la viitoarea reorganizare a Executivului.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la L.R.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Ministrul Seres, din nou in dezacord cu premierul | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii