Joi, 20 Iulie 2006 - 05:43 AM Aleg.RO: Primarul din Targu Mures, acuzat ca a furat un milion de dolari

Publicat de: Cristina Manea

curentul

Primarul din Targu Mures, Dorin Florea, a furat un milion de dolari din banii publici, a acuzat ieri, intr-o conferinta de presa, Lavinia Șandru .

Ea spune ca detine dosarul unei afaceri frauduloase, prin care Florea a adus un prejudiciu de peste 31 de miliarde de lei municipiului Targu Mures. Dosarul, a carui varianta digitala poate fi gasita pe site-ul PIN, va ajunge in scurt timp la DNA.

Lavinia Șandru a incriminat un contract de asociere incheiat, la 28 mai 2004, de primarie cu o firma privata. Firma infiintata de primarie si Consiliul local in acest scop, ASPHAMUR, a fost subevaluata, in vreme ce firma privata cu care urma sa se faca asocierea - ASPHAROM - a fost supraevaluata de catre Camera de Comert.

Primul pas gresit facut de Primaria Targu Mures, a spus Șandru, a fost achizitionarea unei statii de asfalt cu suma de 450.000 de euro, in vreme ce adevarata ei valoare ar fi de 85.000 de euro. S-a continuat cu achizitionarea, pentru ridicarea statiei de asfaltare, a unei suprafete de 36.700 mp, pe care primaria a platit cinci miliarde de lei. Montarea statiei a mai scos din buzunarul primariei inca 10 miliarde. Un alt aspect dubios, in viziunea Laviniei Șandru, a fost faptul ca Doru Opriscan (consilier PD si fost director al FPS cand s-a facut privatizarea frauduloasa a AZOMUREȘ - n.r.) a propus sa i se acorde firmei ASPHAROM un capital de lucru de 300.000 de euro.

Contractul, a acuzat vicepresedintele PIN, avea numeroase "clauze aberante", in defavoarea municipalitatii. De exemplu, daca firma nu realiza profit pe perioada contractuala, aceasta putea rezilia contractul. Acest lucru nu a intarziat sa se intample, contractul fiind reziliat in iunie 2005. Firma privata a ramas astfel in folosinta cu suprafata de teren de peste 35.000 mp, pentru 25 de ani, chiria pe care o plateste fiind modica (363 de euro lunar - n.r.). Mai ciudat este faptul ca, a doua zi dupa rezilierea contractului pagubitor pentru administratia locala, ASPHAROM a primit de la primarie un alt contract, de data aceasta in valoare de doua milioane de dolari.

Lavinia Șandru a acuzat direct ca principalul beneficiar de pe urma acestor tranzactii dubioase este primarul Dorin Florea, dar ca nici ceilalti membri ai Consiliului local nu sunt straini de frauda.

Curentul

· Alte știri de la Cristina Manea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Primarul din Targu Mures, acuzat ca a furat un milion de dolari | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii