Miercuri, 19 Iulie 2006 - 05:44 AM Aleg.RO: Consiliul local Cluj vrea sa construiasca un nou cartier

adevarul

Criza acuta de locuinte a facut din municipiul Cluj cea mai scumpa piata imobiliara din tara . Peste 3.000 de solicitari se afla pe lista primariei, dar necesarul de case este mult mai mare. Campania lui Boc de a demara un nou cartier de locuinte ar putea detensiona presiunea financiara din acest  domeniu.
Consiliul Local a dezbatut ieri proiectul construirii unui nou cartier, în zona Lomb. Proiectul prevede asocierea în participatiune a Consiliului cu investitori privati, în vederea viabilizarii si construirii de locuinte. Terenul de peste 200 de hectare, din zona de nord-vest a orasului, a fost atribuit de fostul primar Gheorghe Funar tinerilor casatoriti, în preajma alegerilor, dar cei aproape 1.500 de clujeni s-au vazut doar cu o hârtie, deoarece viabilizarea ar costa în jur de 3.000 de miliarde lei vechi municipalitatea. Investitorii vor trebui sa introduca utilitatile, drumuri, apa, canalizare, electricitate, gaz, telefonie, parcari, zone verzi. O suprafata de 75 la suta din zona viabilizata va fi destinata constructiei a circa 1.000 de locuinte, iar 25 la suta va fi predata gratuit Consiliului Local. Criteriul decisiv pentru atribuirea concesiunii va fi numarul de locuinte colective atribuite Consiliului Local, apartamente sociale de 1-2 camere.

Explozie de investitori imobiliari
Proiectul a aparut a fi posibil, dupa ce un proiect similar, în zona Pasunii Someseni, a iscat ample dezbateri, trei mari firme internationale disputându-si atribuirea locatiei. Primaria a dat si acolo circa 200 de hectare, iar firma Polus, reprezentant Trigranit, va investi aici 200 milioane euro pentru 1.000 de apartamente. Contracandidatii au anuntat ca sunt dispusi sa ofere pâna la 600 milioane euro, dar vor avea acum ocazia sa preia proiectul din Lomb.
Clujul are demarate patru proiecte pentru constructia de cartiere de locuinte, în nord-est si sud. Consiliul Local a aprobat reluarea asocierii cu Casarom, în zona Borhanci, un alt proiect în zona fostului târg de vechituri Oser si cartierul Tineretului din Someseni, câstigat de Polus. În total, în circa doi ani, la Cluj vor putea fi finalizate peste 3.000 de apartamente, dar consilierul Ştefan Dimitriu, presedintele Camerei de Comert, sustine ca necesarul este mult mai mare. Pâna în 1989 se dadeau în folosinta peste 5.000 de apartamente anual, iar de atunci au fost finalizate un numar simbolic de locuinte.
În apropierea Clujului, cartierul Cetatea Fetei din Floresti va fi marit. Dupa ce au fost inaugurate, anul trecut, 200 de apartamente de tip ANL, în zona vor mai fi ridicate circa 90 de vile, cu preturi de 80-120 mii euro, cu circa jumatate sub pretul celor construite în prezent, în cartierele rezidentiale din partea de sud a Clujului.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Consiliul local Cluj vrea sa construiasca un nou cartier | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66732096672058 seconds.