Sâmbătă, 15 Iulie 2006 - 05:22 AM Aleg.RO: Primarul din Zarnesti, cercetat de Curtea de Conturi in mai multe dosare

Publicat de: Iulian Rinder

curentul

Inspectorul-adjunct al Curtii de Conturi Brasov, Otu Bourceanu, a declarat ca institutia pe care o reprezinta a finalizat saptamana aceasta controlul derulat la Primaria Zarnesti privind alocarea si gestionarea, contrar prevederilor legale, a unor fonduri de la bugetul local . "Raportul privind activitatea primarului din Zarnesti va fi gata zilele viitoare, deoarece abia la mijlocul acestei saptamani a fost finalizat controlul", a spus Bourceanu. Unul dintre "pacatele" constatate de control se refera la faptul ca primarul Gheorghe Lupu a platit din fondurile destinate repararii drumurilor aproximativ sase miliarde de lei pentru "reabilitarea" Casei de Cultura Zarnesti si pentru dotarea imobilului cu un club de noapte cu circuit inchis si cu o crama. Mai mult, primarul a dat peste 400.000 RON pentru realizarea documentatiei necesare unui Palat Administrativ care insa nu va mai fi construit. Conform unor surse oficiale, de luna viitoare, Curtea de Conturi Brasov va cerceta din nou activitatea Primariei Zarnesti, a edilului Lupu si a Ocolului Silvic "Bucegi-Piatra Craiului" (subordonat Consiliului Local) dupa ce Inspectoratul Teritorial Silvic (ITS) Brasov a facut, la finele saptamanii trecute, o sesizare in care reclama ca Primaria Zarnesti a atribuit ilegal, printr-o licitatie, catre Lantomy Serv SRL dreptul de a exploata un areal de padure. ITS Brasov a precizat ca societatea respectiva a avut prestatii defectuoase in trecut, iar la momentul in care s-a inscris in cursa pentru obtinerea suprafetei forestiere avea datorii de peste 300.000 RON la bugetul local al orasului Zarnesti.

Curentul

· Alte știri de la Iulian Rinder

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Primarul din Zarnesti, cercetat de Curtea de Conturi in mai multe dosare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii