Joi, 13 Iulie 2006 - 05:58 AM Aleg.RO: Vosganian: Fondul Proprietatea va functiona la sfÄrsitul anului

Publicat de: Otilia C. Lungu ,Lum

gardianul  Fondul Proprietatea si-ar putea incepe activitatea abia la iarna . Varujan Vosganian afirma ca daca Guvernul ar modifica legea, ar putea fi despagubiti si depunatorii la CEC pentru Dacii, si expatriatii din Basarabia, Cadrilater si Banatul Sarbesc. Cu toate ca iinceperea activitatii Fondului Proprietatea (FP) fusese amanata pentru toamna acestui an, Varujan Vosganian, presedintele Comisiei de Buget-Finante din Senat, a anuntat o noua amanare, pana iin iarna. Vosganian motiveaza ca „exista o problema care nu e a Fondului, ci tine de eficienta si promptitudinea cu care autoritatile locale analizeaza solicitarile de despagubire si de capacitatea de evaluare a cuantumului final al despagubirilor“. De asemenea, senatorul precizeaza ca a sesizat autoritatile iinca din luna martie a acestui an ca, „pentru a face acest fond operational, iin primul rand se impun o serie de modificari legislative“.

Pana la sfarsitul lunii iulie se va modifica titlul VII al Legii 247/2005, care se refera la restrangerea obligatiilor procedurale pentru initiere si listare, potrivit caruia toate societatile Fondului ar fi trebuit sa se listeze la Bursa pana iin aprilie, cu un pachet de minimum 5% din actiuni. Ceea ce, cu exceptia societatilor care sunt deja cotate, nu s-a iintamplat. In luna august, o comisie interministeriala ar trebui sa supravegheze actiunea de demarare a operatiunilor de listare pentru companiile cu capital majoritar de stat, urmand ca, iin luna septembrie, Fondul sa primeasca autorizarea de catre Consiliul National al Valorilor Mobiliare. Tot iin toamna, iin urma unei licitatii internationale, se va stabili administratorul Fondului, arata un comunicat de presa semnat de Varujan Vosganian.

„Fondul poate deveni operational pana la sfarsitul anului. In afara unor aspecte tehnice, Fondul Proprietatea are nevoie de sustinerea clasei politice, iin special a Aliantei D.A. Infiintarea acestui fond are la baza trei principii sustinute de toti membrii actualei puteri prin adoptarea Programului de Guvernare“, a declarat Varujan Vosganian. Acesta a afirmat ca se refera la „principiul moral - compensarea celor deposedati abuziv; principiul constitutional - garantarea proprietatii si principiul economic - promovarea mecanismelor economiei de piata“.

In acest moment, exista 800.000 de cereri de restituire, dintre care 150.000-180.000 de cereri nu pot fi solutionate decat prin acordarea de actiuni la Fondul Proprietatea. La Agentia Nationala de Restituire a Proprietatii s-au centralizat pana iin prezent 20.000 de dosare si doar pentru 180 s-a iincheiat procedura de evaluare, arata comunicatul mentionat. In acest sens, Guvernul va trebui sa aplice sanctiuni severe primarilor care tergiverseaza analizarea cererilor de despagubire.

Si pagubitii Dacia vor la Fondul Proprietatea
„Fondul Proprietatea nu-i va despagubi pe cei care s-au iinscris iinainte de 1990 pe listele CEC si au depus bani pentru achizitionarea de autoturisme Dacia“,
ne-a declarat Varujan Vosganian. „Despagubiri ar putea fi platite numai iin cazul iin care acestea ar putea fi acordate prin titluri de stat. Acest lucru ar fi posibil numai daca se va modifica pachetul legislativ care priveste Fondul Proprietatea“, a adaugat Vosganian. „Din capitalul total de 4 miliarde de lei al Fondului, 100 milioane care ar fi acordati depunatorilor la CEC nu iinseamna mare lucru pentru Fond. Dar Guvernul nu doreste deocamdata acest lucru“, a spus senatorul.

Guvernul nu vrea sa modifice legea
Varujan Vosganian a precizat ca daca s-ar modifica legea, printre cei care ar putea primi despagubiri prin intermediul Fondului Proprietatea s-ar putea numara si cetatenii romani care au abandonat sau carora le-au fost confiscate proprietati iin teritorii pierdute de Romania, iin conditii de razboi, cum ar fi Basarabia, Banatul Sarbesc sau Cadrilaterul. „Guvernul nu doreste deocamdata modificarea legii Fondului Proprietatea, asadar despagubirile nu vor avea loc momentan“, a continuat seful Comisiei de Buget-Finante din Senat.

Activitatea Fondului – reclama si publicitate
De doua luni de cand conducerea Fondului a fost schimbata, relatia acestei institutii cu presa a fost aproape inexistenta. Cu toate acestea, de ceva vreme, pe toate posturile TV se duce o campanie acerba de promovare a Fondului. In legatura cu activitatea propriu-zisa a institutiei... mai nimic. Responsabilii cu comunicarea din cadrul institutiei au iincercat sa explice aceasta „izolare“, printr-un comunicat remis redactiilor.

„Intelegem ca exista un interes apreciabil pentru clarificarea activitatii din ultimele doua luni a Fondului Proprietatea. Aceasta nerabdare s-a creat si din vina noastra. Termenul a fost depasit cu cateva saptamani“, se precizeaza iin comunicat. Documentul precizeaza ca iin ultimele doua luni s-a stabilit componenta Consiliului de Supraveghere, s-a lucrat la modificarea legislatiei care sta la baza crearii fondului si... cam atat. Cea mai importanta realizare a echipei de la Fondul Proprietatea pare sa fie totusi campania publicitara. Spotul video este difuzat pe toate posturile TV. Curiosi sa aflam care au fost sumele necesare unei astfel de campanii, i-am iintrebat pe reprezentantii institutiei, care ne-au raspuns sec: „Sumele necesare campaniei provin din surse proprii ale Fondului Proprietatea. Fondul Proprietatea este o entitate privata, si nu o institutie publica“.

(546 )

Gardianul

· Alte știri de la Otilia C. Lungu ,Lum

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Vosganian: Fondul Proprietatea va functiona la sfÄrsitul anului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii