Joi, 13 Iulie 2006 - 05:58 AM Aleg.RO: Presedintele Basescu a verificat programul de reforma al SIE

Publicat de: Mihai DIAC

Gândul Presedintele Traian Basescu a participat, ieri, la sedinta Consiliului Director largit al Serviciului de Informatii Externe, unde a fost analizat stadiul implementarii programului de reforma a SIE . Programul de reforma fusese aprobat de CSAT la data de 18 noiembrie 2005, într-o sedinta care a durat aproape sapte ore. La acel moment, CSAT aprobase o noua organigrama a SIE, care avea numai doua posturi de director adjunct, în loc de patru. Ca urmare, CSAT a decis în noiembrie 2005 eliberarea din functie si trecerea în rezerva a celor patru fosti directori adjuncti ai SIE ? generalii Marcel Alexandru, Niculaie Goia, Dan Chiriac si Constantin Rotaru, precum si numirea noilor directori adjuncti ? generalii Silviu Predoiu si Vasilica Sarca. Intalnirea de ieri a conducerii SIE, în structura ei largita (director, directori adjuncti si sefii de directii), cu presedintele Basescu a fost prima de acest gen si nu a fost anuntata în programul oficial al presedintelui. Potrivit unui comunicat al Serviciului de Informatii Externe, conducerea SIE i-a prezentat sefului statului ?evolutia procesului de modernizare institutionala din perspectiva transformarilor structurale si conceptuale? realizate pana în prezent, precum si cea a obiectivelor stabilite pentru perioada urmatoare. Discutiile au vizat si latura organizationala, cu accent pe evaluarea performantelor manageriale ale cadrelor de comanda, în concordanta cu responsabilitatile rezultate atat din racordarea la schimbarile ce au loc la nivelul societatii romanesti, cat si din angajamentele asumate fata de comunitatea euroatlantica de informatii. SIE sustine ca presedintele Romaniei a apreciat atat stadiul actual al reformei Serviciului, cat si parametrii de performanta propusi. De asemenea, presedintele Basescu a reiterat responsabilitatile ce revin SIE în domeniul apararii si promovarii intereselor nationale ale Romaniei.

Gândul

· Alte știri de la Mihai DIAC

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Presedintele Basescu a verificat programul de reforma al SIE | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii