Joi, 13 Iulie 2006 - 05:55 AM Aleg.RO: Deputatul Sireteanu si directorul MFA Mizil, trimisi in judecata

Publicat de: Afrodita Cicovschi /

curierulnational
Directorul fabricii de armament MFA Mizil, Constantin Cazacu, si deputatul PSD Mihail Sireteanu au fost ieri trimisi in judecata de procurorii anticoruptie, pentru efectuarea unor tranzactii, in virtutea functiei detinute, si in scopul obtinerii de foloase necuvenite .
Potrivit rechizitoriului, directorul general al SC MFA SA Mizil, Constantin Cazacu, este acuzat de efectuarea de acte de comert incompatibile cu functia ori incheierea de tranzactii financiare, utilizand informatiile obtinute in virtutea functiei, in scopul obtinerii de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, precum si de folosirea cu rea-credinta a creditelor si neanuntarea comisiei de cenzori si a Consiliului de Administratie despre existenta starii de incompatibilitate.
In acelasi dosar, ajuns pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, a fost trimis in judecata si deputatul PSD Mihail Sireteanu, acuzat de complicitate la efectuarea de acte de comert incompatibile cu functia ori incheierea de tranzactii financiare, utilizand informatiile obtinute in virtutea functiei, in scopul obtinerii de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite.

"Capusele"

In sarcina celor doi, procurorii anticoruptie au retinut ca, in perioada 2003-2004, au conceput si pus in aplicare un plan prin care au fost create doua societati comerciale in scopul desfasurarii unor activitati privilegiate cu fabrica de armament MFA Mizil. Cele doua societati "capusa" sunt EMCO CAS SA si EURO BUSINESS SRL, unde cei doi fie erau actionari, fie aveau interese si pentru ca erau administrate de rude ale lor sau prieteni.
Potrivit anchetatorilor, aplicarea planului pus la cale de Cazacu si deputatul Sireteanu "a fost posibila datorita relatiilor existente intre cei doi", primul fiind director general la MFA Mizil, iar cel de-al doilea avand calitatea de membru in Consiliul de Administratie pana la data 28.05.2003.
Din probele administrate in dosar a reiesit ca, in ciuda faptului ca erau incompatibili, "cuplul" Cazacu - Sireteanu a inlesnit incheierea a 17 conventii comerciale cu firmele capusa, MFA Mizil fiind prejudiciata cu aproape 7 miliarde lei.

Incompatibilitatile

In ceea ce priveste incompatibilitatea celor doi, procurorii anticoruptie au stabilit ca Sireteanu a acumulat calitatea de deputat - membru al Comisiei pentru Cercetarea Abuzurilor, Coruptie si pentru Petitii cu cea de cenzor a SC EMCO CAS, fiind in acelasi timp si actionar la SC EURO BUSINESS SRL, administrata de ginerele lui, in timp ce directorul general MFA Mizil avea pe langa aceasta calitate si pe cea de actionar la EMCO CAS (desi acest lucru era contrar statutului fabricii de armament).
Analiza economico-financiara a procurorilor anticoruptie si probele aflate la dosar au evidentiat faptul ca "singura ratiune pentru care au fost create cele doua firme a fost imbogatirea inculpatilor pe seama sumelor percepute de la MFA Mizil, activitatile desfasurate de cele doua firme avand caracterul de afacere de familie".
Urmare a tranzactiilor efectuate, fabrica de armament MFA Mizil a platit 4.690.767.958 lei vechi SC EMCO CAS, respectiv 1.916.251.788 lei catre SC EURO BUSINESS SRL, fara ca aceste doua firme sa presteze vreo activitate aducatoare de venituri pentru MFA Mizil.

Actionariatul

Ancheta in acest caz a fost demarata in urma unor informatii, cuprinse in raportul Comisiei de Cenzori ai MFA Mizil din data de 28 octombrie 2004, potrivit carora fabrica de armament a incheiat, in conditii ilegale, un contract de "prestari servicii de cercetare, proiectare, dezvoltare, testare, evaluare, asistenta tehnica si incercare produse de tehnica militara si civila" cu cele doua firme la care erau actionari directi sau prin intermediul rudelor lor.
Potrivit unui rezumat trimis redactiei noastre de un cititor, Sireteanu detine 27 la suta din actiunile EMCO CAS, iar sotia sa, Elena Brotac, trei la suta, ceilalti actionari fiind Valentin Nitu cu 10 la suta, Constantin Cazacu (directorul general al MFA) cu 30 la suta si Catrinel Emilian Costas cu 30 la suta. Semnatarul scrisorii trimise aproape de sfarsitul anului trecut sustine ca Elena Brotac ar fi totodata si membru in CA al MFA SA Mizil, Constantin Cazacu fiind in acelasi timp director general al EMCO CAS si al fabricii de armament MFA Mizil, motiv pentru care semnarea contractului s-a facut intre Cazacu, in calitate de sef al MFA, pentru EMCO CAS semnand directorul executiv Valentin Nitu.
De fapt, asa cum se mentioneaza in raport, majoritatea actionarilor SC EMCO CAS SA erau membrii Consiliului de Administratie al SC MFA Mizil. Conform acelorasi surse, alte doua contracte suspecte, in care se pare ca a fost implicat Sireteanu, ar fi fost incheiate cu firma Euro Business (unde deputatul detine 50 la suta din actiuni, celelalte 50 aflandu-se in posesia sotiei sale) si cu SC Simco Design SRL (Sireteanu detine 30 la suta din actiuni, celelalte 70% fiind ale lui Costas).

Curierul Național

· Alte știri de la Afrodita Cicovschi /

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Deputatul Sireteanu si directorul MFA Mizil, trimisi in judecata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61741900444031 seconds.